Posts Tagged ‘ couponing ’

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent and Saved This Week (9/28-10/4)

Wednesday, October 8th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaHopsterCheckout 51, Snap and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

You probably noticed that things look a bit different in this week!  For one thing, I changed the title to better reflect what this post is actually about.  And I also added a pretty image just to keep some clarity across the board with these spending posts.  The other thing that changed?  I switched up how the coupon savings is shown at each store.  Instead of having the coupons listed in a separate format as I did before, I listed the coupon below the item that I used it for.  Let me know what you think of the new format.  My goal with the change was to make it less confusing and easier to figure out how I did the deal.  But obviously if it didn’t help I want to know!  And if you have other suggestions I’m all ears too!  I’d like these posts to be as helpful as possible for you all.

Now on to the deals….

Favorite buys:
* Flipz pretzels that were better than free
* General Mills cereal for $0.17
* Better than free banana
* Kraft cheese for $2.25/lb. 

Total Spent: $36.92
Total Saved with Coupons: $7.05
Total Saved with Sales: $11.98
Total Saved: $ 19.03

Giant: $12.83
Saved with Coupons: $6.00
Saved with Sales: $7.05

The Flipz pretzels were a gas rewards deal from a couple of weeks ago.  They were out of stock then, so I got a rain check and used it this week.  Basically after gas rewards I made about $5 on them.  The deal was actually for $0.50/gallon for every 7 purchased.  I bought 5 of another item that was part of the gas rewards deals and so they wrote me a rain check for 9 Flipz and added the gas rewards points to the rain check as if I had purchased 14 items.  Not sure if you followed all that or not, but I figured that if you shop at Giant you might be wondering about that detail and I’m not sure how to say it more clearly!

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $1.00 off a gallon, up to 25 gallons of gas, for purchasing the Flipz.)

The Hunts was free after a Saving Star credit.  Every Friday they have a Freebie Friday offer and you can get an item totally free!  This week it happened to be Hunt’s tomato sauce.  The banana was a moneymaker of $0.25 after I submitted it for two different offers.  The two cereals were $0.17 each.  I actually make my own granola and that is what we typically eat for breakfast but it’s fun to have bought cereal to put on top of the granola for something different!  The Dannon yogurt was $0.50 and I bought it to use as starter for my homemade yogurt.  I typically use leftover homemade yogurt as starter but after numerous batches it just starts not quite turning out right and so I buy yogurt to start a new batch.  I’ve found that this Dannon unflavored seems to work the best.

Bought:

  • Lucky Charms $1.77
    - $0.50 Lucky Charms printable coupon (doubled to $1.00)
    - $0.50 via Saving Star
  • Cheerios $1.77
    - $0.50 Cheerios printable coupon (doubled to $1.00)
    - $0.50 via  Saving Star
  • Hunts Tomato Sauce $0.79
    - $0.79 via  Saving Star (freebie Friday offer)
  • Bananas $0.25
    - $0.25 via Snap
    - $0.25 via Checkout 51
  • Dannon yogurt $0.75
    - $0.25 via Checkout 51
  • 9 Flipz pretzels $1.99 each
    - Four $1/2 Flipz printable coupons

Got Back:

  • $25.00 in gas rewards savings for purchasing the Flipz

Sharp Shopper:$19.86

Stopped by my favorite local discount store again.  Yes, I got more Kraft cheese for $2.25/lb!  I don’t know if you remember when I bought some a couple of weeks ago that I mentioned that I really dislike shredding cheese but figured at this price I could sacrifice and shred my own.  Well, believe or not, I’m surprising myself and finding that I don’t mind shredding cheese as much as I thought I did.  I guess there was something about doing it so much that it’s kind of become the norm now.  Kind of made me realize that a lot of things are probably like that- if we do them enough they don’t seem so bad anymore.

I also grabbed a couple of bags of cheese sticks for $1.99/lb.  They make such great on-the-go snacks!  The apples were $0.99/lb, although I have to say that we ended up being rather disappointed with them.  They had a weird hard spots in them and were just really not very good.  The bacon was uncured, which I’ve never tried before, and was just a tiny bit over $2/lb.  I think it was maybe $2.25/lb.?  I’ve always wanted to try uncured, nitrate-free bacon and so at that price I figured I’d do it!  Still haven’t used it, so I can’t share anything about how it tastes.

Walmart: $4.23
Saved with Coupons: $5.98

I was at Walmart to get a non-grocery item and grabbed some unbleached Gold Medal flour while I was there.  Their price is consistently about $0.50 cheaper than Giants and so while, I rarely shop at Walmart, when I do I usually try to grab a couple of bags of flour while I’m there.  I’m not a brand snob on too many things, but flour is one of those things that I must have either Gold Medal or Pillsbury.  For one thing, they are the only ones that I know of that make unbleached flour and since that is at least a little bit healthier than regular flour I figure I might as well get it.  But more than that, I’ve found that the name brand flours just seem to bake better.  I especially noticed a difference in my cookies and pie crusts when I was using store brand flour.  So, for now anyway, I’m kind of snobby when it comes to flour.

See that bag of Malt-O-Meal cereal?  What you can’t tell from the picture is that it.is.huge!  Like huge as in the length of it was as long as 2 bags of flour lying end to end.  I mentioned above that we enjoy using bought cereal as a treat on top of our granola or on rare occasions as a snack by itself.  I’m not a huge fan of Lucky Charms but my husband and kids love the stuff.  I actually find it amusing that my husband likes it since he is typically more of a health nut than I am!  Anyway, Malt-O-Meal sent me a free product coupon to try out their cereal and I have to say, we were really impressed!  The price is much less than what you’d pay for the General Mills equivalent or even other store brands (unless of course you use coupons like a pro) and the taste and texture were spot on!  And I’m pretty sure you already know that’s not the norm for generic cereals.

Bought:

  • 2 Gold Medal unbleached flour $1.98 each
  • Malt O Meal cereal $5.98
    - Free Malt O Meal product coupon (received via manufacturer)
Add a Comment

Snap: Save $1 on Milk, $1 on Bread, $3 on Huggies and More!

Friday, October 3rd, 2014

I’m so excited this new way to save on groceries!

Groupon just launched Snap by Groupon, a grocery savings program that gives you cash back on everyday grocery purchases – no matter where you shop.   You can use the Snap by Groupon by simply creating an online account on your personal computer or by downloading the app on your smartphone.

Here’s how it works:

1) Download the Snap app for iPhone or Android, or use the Snap website

2) Browse our offers before you shop

3) Purchase promoted products at any store

4) Snap a photo of your receipt and get cash in your account!

5) Once you earn $20 in cash back and you can request a check!

Just be sure to check the offer details for each product.  Some are offers are for all stores and some are only available on Amazon etc. 

Here are some of their current offers:

* $1.00 cash back on any milk

* $1.00 cash back on any bread

* $3.00 cash back on Huggies diapers

* $0.50 cash back on POM Wonderful Juice

* $1.00 cash back on any 2 Clorox products

* $0.50 cash back on Chobani Oats

* $0.50 cash back on Chobani Flip

* $0.75 cash back on Barilla Sauce

* $1/2 Hidden Valley Ranch Dressing or Seasoning

* $1.00 Pepperidge Farm Swirl Bread

* $1.00 cash back on I Can’t Believe It’s Not Butter

* $1.00 cash back on Glad trash bags

Add a Comment

Weekly Spending Summary (9/21-9/27)

Tuesday, September 30th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaHopsterCheckout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

I didn’t do just a lot of shopping this week, which was rather nice after the crazy amount that I did last week!  But I got in on an amazing deal at Aldi this week and it totally made me crazily happy.  Am I the only one that gets excited about deals on groceries?  Maybe I’m odd, I don’t know.  I’m sure some of you are probably nodding at that.  That’s okay.  I’m happy to be odd.  :)

Total Spent: $64.05
Total Saved with Coupons: $6.98
Total Saved with Sales: $0.20
Total Saved: $7.18

Aldi: $50.39 (plus $11 cash)
Saved with Coupon: $5.00

PLUS: a whole bunch of chicken that I forgot to take a picture of!

(Oh, this is so annoying!  I got an awesome deal on meat at Aldi and forgot to take a picture of most of it!  Basically I got about 15 to 20 lbs. of chicken legs, tenders, drumsticks and breasts that I missed photographing.)

We had a new Aldi open on the other side of town this week and since I got a $5/$30 coupon in the mail for that location I stopped by there this week.  And wow, was I ever glad that I did!  They had a bunch of meat marked down because it was close to the “sell by” date and I was able to get ground beef for right about $2/lb.  They also had boneless, skinless chicken breast for about $1.50/lb.  I wasn’t sure how much to buy but ended up grabbed several packs of both (as you see in the pics above.)  The unfortunate thing was that in my excitement, I forgot to grab the 2 bags of Great Northern Beans that I really needed for a soup recipe that I was going to make to can!

So, the next evening, while my husband stayed home with the children, I decided to make a quick trip back to get the forgotten beans and hoped that maybe I could get more meat too.  I haven’t seen ground beef for less than $2/lb. in ages and was kicking myself for not getting more!

Well, they didn’t have any more marked down ground beef but they were practically giving the chicken away!  Most packages had a $3 coupons on them and I decided to get as much as I thought my already full freezer would hold.  I ended up paying $0.28/lb. for chicken leg quarters, $0.14/lb. for chicken drumsticks and $1.14/lb. for chicken tenders!!  I was wishing that my freezers weren’t so full!

They also had grapes marked down to $0.50/lb. so I grabbed some of those too since our kids love them!  And did you notice the HFCS-free ketchup?  I was excited to see that in their special products area.

But guess what happened on this second trip!  I got to the register with my huge pile of meat, a bag of grapes and those Great Northern Beans only to discover that I had forgotten my wallet!  I quickly dug around in my bag and found $11 in my little grocery cash pouch.  So I bought as much of the meat that I could and decided I’d figure out some other way to get the beans later on in the week since the meat was such an amazing buy that I didn’t want to pass it up!  As I was walking out I noticed a friend from a mom’s group that I attend paying for her stuff at checkout.  We started chatting a bit and I mentioned in passing that I forgot my wallet.  Without missing a beat, she offered to pay for my purchase and said that I could just pay her back later.  I was totally blown away by her kindness!  So I was able to get the rest of the food I had originally planned to buy and then I just sent her the money via Paypal the next day!  I truly don’t think she had any idea how much of a blessing she was!

Bought:

  • 2 Red Grapes 2 lb. bags $0.99 each
  • Brown Sugar $1.19
  • 2 Great Northern Beans 2 lb. bags $2.49 each
  • 3 Black Beans $0.59 each
  • Onions $0.99
  • Ground Turkey $2.29
  • Chicken Tenderloin $9.05
  • 2 High Fructose Corn Syrup Free Ketchup $1.29 each
  • Almonds $4.99
  • Ground Beef (approx. 8½ lb.s) $16.69 total
  • Boneless Skinless Chicken Breasts $8.69
  • plus a bunch of other chicken at the prices mentioned above

Target: $4.02
Saved with Coupons: $1.98
Saved with Sales: $0.20 (Target RedCard savings)

I was at Target to get some non-grocery stuff and decided to grab these greeting cards for free as well as the Cascade which will be better than free after the rebate that I have for it.  I also paid with my Target Red card and saved an additional 5% or in this case $0.20.  I love that card….especially because it also gets me free shipping at Target.com!

Bought:

  • Cascade $3.99
  • 2 Greeting Cards $0.99 each
    - $2/2 Target Greeting Cards coupon (only took off value of cards since it was under $2)

Get Back:

Misc.: $0

I actually bought this a week ago but forgot to post it.  I stopped by a semi-local produce stand and got all of this for somewhere around $5.50!  And this picture doesn’t show it very well, but the cauliflower and broccoli were both HUGE!  We have some great local produce farms….I only wish that they were closer and more in the areas that I typically travel.

Credits: $3.00
This was for a rebate I got from Staples for some pens that I bought several weeks ago.

Add a Comment

Weekly Spending Summary (9/14-9/20)

Wednesday, September 24th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaHopsterCheckout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

I guess I sort of did a lot of shopping this week!  It was kind of fun but let’s just say that I’m glad that every week is not like this because it is also a lot of work!

Favorite buys:
* $0.50 Kettle Chips
* Better than free Ziploc bags
* Better than free Newman’s Own salsa
* Diaper for $4/pack
* $0.99 eggs
* Free Johnson & Johnson baby wash

Total Spent: $102.04
Total Saved with Coupons: $31.39
Total Saved with Sales: $68.23
Total Saved: $99.62

Giant: $100.59
Saved with Coupons: $15.89
Saved with Sales: $32.93

Well, just when I thought that the deals at Giant had kind of died, they came back to life with a big bang!  Seriously, this week was crazy!  Basically, to make a long story short, all of the stuff that I bought cost me a total of $0.59!  Actually, make that $0.34 after my credit from  Checkout 51 for the bananas.

The Ziploc bags, Gatorade and Newman’s Own were all part of the gas rewards deals and were either free or moneymakers.  The Shout was also a gas rewards deal and was $0.75 and the Kettle chips were $0.50 each but the overage from the other items covered the cost of them.

I highly recommend the Kettle chips.  They are GMO free and are just really good.  They have this new flavor called Buffalo Bleu that I got for the first time.  I figured they would be just okay and maybe not that great but they were the best chips I’ve ever had!  They are sort of a bleu cheese, mild hot sauce flavor and the flavor is just perfect.  In fact when my 6 yr. old tasted them he declared that they were the absolute best!  I know I bought a ton but at that price I figured I might as well.  We’ll use them as a snack when we have people over, to go with our usual Sunday evening suppers of sandwiches and my husband is enjoying them in his lunch too.

Salsa is something that I typically can but when I saw that I could get it for free I decided to skip canning it and just buy it instead.  It will save me a lot of work too!  And the Gatorade?  Well, I can’t stand the stuff but my husband convinced me to buy it and let him resell it for $1 each at his work.  The guys there love when he does that because they are getting a great deal and obviously it’s a win for us too!

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $4.00 off a gallon, up to 25 gallons of gas, for purchasing the various items.  Since gas isn’t $4.00 a gallon right now, whatever amount is left will roll over for me to use later.)

Some of you might wonder what I use the Fels-Naptha soap for.  It works amazing wonders on stains.  I simply rub a little onto the stain and then rub the fabric together a little and wash it out.  It gets out everything from poop to grass to food.  And actually, I have a couple of friends that don’t even scrub the stains.  They just apply the Fels Naptha and throw the stained clothing into the wash.  At any rate, it’s a super cheap stain remover!

Bought:

  • 12 Ziploc bags $2.29 each
  • 2 Shout $2.50 each
  • 16 Kettle Chips $2.50 each
  • Pompeian red wine vinegar $2.10
  • Fels-Naptha $1.39
  • Bananas $0.45
  • Nature’s Promise organic ketchup $1.79
  • 6 Gatorade $2.00 each
  • 12 Newman’s Own salsa $2.00 each

Coupons Used:

  • Four $2/2 Ziploc printable coupons
  • Two $1/2 Ziploc printable coupons
  • $1/2 Shout coupons found in magazine
  • $0.50 Pompeian printable coupon (doubled to $1.00)
  • Fels-Naptha FREE product coupon received via Purex Insiders ($1.39)
  • $0.50 Nature’s Promise coupon from coupon machine inside store
  • $1/2 Newman’s Own salsa coupon from Sunday newspaper coupon inserts

Got Back:

  • $0.25 via Checkout 51 for purchasing the bananas
  • $100.00 in gas rewards savings for purchasing the Ziploc, Kettle chips, Shout, Gatorade and Newman’s Own

Rite Aid: $0.84
Saved with Coupons: $5.00
Saved with Sales: $7.47

Haven’t shopped at Rite Aid in a long time but I decided to stop by this week to get free baby wash and cheap dishwashing detergent ($1.50 each).

Bought:

  • Johnson & Johnson baby wash $3.00
  • 2 Finish dishwashing detergents $3.50 each

Coupons Used:

  • $3.00 Johnson & Johnson printable coupon
  • Two $1.00 Finish printable coupons

Got Back:

  • $2.00 in UPRewards for purchasing the Dial body wash (can be used on next purchase of any item)

Walgreens: $21.18
Saved with Coupons: $10.50
Saved with Sales: $23.03

I had a Walgreens gift card that I used to pay for $6.82 of this purchase.

There haven’t been many great diaper deals lately and so when I saw this Walgreens sale where I could get diapers for $4/pack I knew I was going to stock up.  No, they aren’t name brand diapers but I knew from past experience that the Walgreens brand is really good.  I’ve been using them and they are every bit as good as Pamper and Huggies!

Bought:

  • 7 Well Beginnings diapers (Walgreen’s brand) $5.50 each

Coupons Used:

  • Seven $1.50 Well Beginnings printable coupons

Aldi: $26.71

Stopped by Aldi to get some beans and a few other things for some ham and bean soup that I’m planning to can.  Of course while I was there, I had to get some other things too!

Bought:

  • 2 Brown Sugar $1.19 each
  • Ranch dressing $1.29
  • 2 Great Northern Beans $2.49 each
  • Saltines $0.89
  • 2 lb. Grapes $1.98
  • 2 Oranges 3lb. $2.29 each
  • Onions $0.99
  • 2 Red potatoes 5 lb. $1.89 each
  • Celery $1.69
  • 3 Baby Carrots $0.69 each
  • Corn Chips $0.89
  • 2 Chocolate chips $1.59 each

Stauffers: $5.94
Saved with Sales: $4.80

I had no intention of shopping at this local grocery store this week but on my way home from getting gas I saw their sign advertising $0.99 eggs.  So since I only had the baby with me I made an impromptu decision to stop and get some.  I haven’t seen that price on eggs in at least 6 months maybe longer.  And I would have loved to have bought more but I simply did not have the fridge space for them!

Bought:

  • 6 Eggs $0.99 each

Misc.: $30.00

* $20 was cash that we withdrew to pay for milk at a local dairy

* $10 was for cash to pay for produce at our local farmers market, mainly lettuce

Credits: $83.22

The last couple of weeks I’ve been buying various items that are part of the Giant gas deals.  Basically, you get points for purchasing the products and then you can redeem those points for gas.  I was able to get $83.22 worth of gas for free as a result.  And since I only buy the grocery items that are part of these deals because they either get me free gas or make me money, I put the savings back into my grocery budget.  (To see the details of these purchases look at my previous Giant purchases under my Weekly Spending Summaries.)

Add a Comment

Weekly Spending Summary (9/7-9/13)

Friday, September 19th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Well, I usually try to post my Weekly Spending Summaries in the first part of the week but this week I just simply didn’t have time to get it typed up!  We were gone over the weekend and so Monday I was trying to get everything put away and organized again.  Tuesday I was gone to a local Mom’s Group that I attend and also ran some errands, including picking up 1 1/2 bushels of tomatoes.  Wednesday I did my grocery shopping and then started working at canning the tomatoes and yesterday I spent the whole day canning tomatoes and homemade vegetable soup.  Today?  Well, I caught my breath a little but the house was dirty and it is just hard for me to relax when it’s like that.  :)   So I did some cleaning.  And obviously throughout the week there was laundry to be done, children to take care of and meals to be made too.  Oh and blogging of course.  How could I forget that?  It’s a busy life, but a good life.  I am blessed!

Favorite buys:
* Dr. Oetker pizzas for $0.99 each
* Kraft cheddar cheese for $2.25/lb.
* Uncle Ben’s rice that was a moneymaker of $4.38

Total Spent: $147.86
Total Saved with Coupons: $6.00
Total Saved with Sales: $32.08
Total Saved: $38.08

Giant: $40.13
Saved with Coupons: $6.00
Saved with Sales: $32.08

It was a good week at Giant!  The Uncle Ben’s rice was part of the gas rewards deals and basically I will make $4.38 on it after gas rewards!  You were actually supposed to buy the gas reward items in multiples of 7.  I had wanted to get 12 Uncle Ben’s rice and 2 Flipz pretzels which were also part of the gas deals, but the Flipz were out of stock.  So they gave me a rain check for 2 Flipz and attached the gas rewards to that.

There was also a coupon in the Giant ad for 300 gas points (or $0.30 off a gallon) when you bought $50 worth of groceries.  I had planned to buy Flipz pretzels but like I mentioned they were out of stock.  So I had to quickly rethink my shopping trip to hit the $50.  I needed sugar so I got some of that and then I looked through my coupons and realized that I could get decent deals on the Chi-Chi’s burritos ($0.99) , red wine vinegar ($1.10), olive oil ($6.99) and wipes ($0.99) with them and it just so made me get to $50 (before coupons).

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $0.80 off a gallon, up to 25 gallons of gas, for purchasing the various items.)

Later on in the week, I made 4 bushels of apples into applesauce and realized I needed more sugar so I had to get some.  That’s what the picture of 3 bags is all about.  Then unfortunately, the next day, I realized that we were going to run out of milk and had to go to the store again!  Thankfully we only live about 4 blocks from a Giant.  Still, I was rather annoyed that I hadn’t planned better than that.

(As I mentioned before, my husband is only working 1 day a week since he started back to school again this fall.  The farm where we get our milk is on his way home from work and so it’s going to make it harder to always get milk there.  I’m still getting used to being able to get milk once a week which is why we ran out.)

Bought:

  • 14 Uncle Ben’s Rice $1.67 each
  • Chi-Chi Burritos $1.99
  • Pompeian Red Wine Vinegar $2.10
  • Pompeian Olive Oil 48 oz. $7.99
  • 5 Sugar $1.99 each
  • Pampers wipes $1.99
  • 2% Milk $2.15

Coupons Used:

  • $1/4 Uncle Ben’s printable coupons
  • $0.55 Chi-chi’s coupon from Sunday newspaper coupon inserts (doubled to $1.00)
  • $1.00 Pompeian Vinegar printable coupon
  • $0.50 Pompeian Olive Oil printable coupon (doubled to $1.00)

Got Back:

  • $25.00 in gas rewards savings for purchasing the Uncle Ben’s Rice

Sharp Shopper: $47.72

I was over near my favorite discount grocery store so of course I had to stop by and see what I could find.  I got 2 dozen large eggs for $1.59 each and 1 ½ dozen extra large eggs for $2.29.  The extra large eggs were actually just a tad cheaper per dozen plus the eggs are larger so I got them to use for scrambled eggs and the like.  I was a little nervous about using them in recipes since most recipes are figured using large eggs and in baked goods that can make a significant difference!

And yes, I got more cheese too at just $2.25/lb.   I had bought some last week and later was wishing that I had gotten more.  So I grabbed a bunch this time.  It doesn’t expire until the end of October so I’m not worried about it spoiling.  Plus, I can I always shred it and freeze it if it starts to be a problem.  I really dislike shredding my own cheese but at this price, I figured it is worth the extra work!  Oh, and I actually gave two of the blocks to my parents as a thank you for coming to help me with my applesauce.  (See below.)  Their help was worth far more than that actually!

And I’m sure you are wondering about all the pizzas!  Well, they were only $0.99 each and decided to grab them to help give us some quick dinners here and there.  We actually used them for dinner the night we made applesauce and then again this week when I was canning tomatoes.  It was so incredibly handy!   We love Dr. Oetker’s pizzas.  They taste a little different than typical bought pizza but we think it’s a good different.  For one thing, they aren’t greasy at all and you can eat them and not feel all stuffed and on carb overload like you often do with regular pizza.  They’re just yummy!

Beiler’s Fruit Farm: $60.00

I got 4 bushels of Smokehouse apples to make into applesauce.  My parents were sweet enough to travel 2 hrs. (one way) to come help me do the big job!  I did can a few qts. but froze the majority of it.  The taste of frozen is just so much better in my opinion.  It tastes so much fresher and it’s absolutely wonderful when it’s just slightly thawed and slushy.  Almost as good as ice cream!  And if you know me and my love for ice cream, that’s saying a lot!

Add a Comment