Posts Tagged ‘ budget ’

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent & Saved This Week (10/12-10/18)

Wednesday, October 22nd, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaSnap, HopsterCheckout 51, and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

It’s time for my weekly post about how I spent our grocery money last week.  But first, I thought it might be good to explain exactly why I do these posts.  Some of you are long time readers and so you’ve heard me say all of this before.  But I know a lot of you are new and may be wondering why I bother doing this anyway.

One of my goal for these posts is to show you what real life couponing and deal shopping looks like.  Unfortunately, the whole view of couponing kind of got skewed by a couple of reality TV shows where people were able to shop and use coupons in ways that we actually aren’t allowed to in real life.  No, you can’t typically get a whole cart full of groceries for free!  That’s not real life couponing!  But you can still get plenty of great deals and save a lot of money.

I also hope that these posts can be inspiring.  No, I don’t think that everyone has to shop like I do or that they should be spending the same amount that we have chosen.  Each family and budget is going to be different and that is totally okay!  But I hope that by seeing the different ways that I save it can inspire you to think creatively about ways that you also can trim your spending.  I also usually try to give random tips throughout these posts too about things that I’ve found helpful in saving money, recipes that I like and all sorts of other things.

Of course, if there is something that you think would be helpful to include in these posts or something that would improve them, I’d love to hear from you!  My goal is to help you and I want to do that in any way that is possible.

Okay….now on to the details!

Favorite buys:
* Eight O’Clock coffee for $1.69
* Moneymaking Revlon nail clippers

Total Spent: $85.90
Total Saved with Coupons: $2.00
Total Saved with Sales: $10.39
Total Saved: $12.39

Giant: $6.10
Saved with Coupons: $2.00
Saved with Sales: $10.39

We love Eight O’Clock coffee and it’s been a while since I’ve been able to get a good deal on it.   So I was pretty happy to see that I could get it for just $1.69 a bag this week by combining sales and coupons.  Here’s a tip for you: to maximize savings, try to always combine a coupon with a sale.  And even better, if you can find a buy one, get one free sale like this one was and then use a coupon on both products you’ll really save!

I had a rain check for Revlon implements that I decided to use this week.  I plan to donate the nail clippers to our church’s sewing circle and they’ll get sent in care packets to needy people.  The nail file I’m keeping because I was needing a new one.  The Revlon items were part of a gas deal when I got the rain check so I actually got $10 worth of gas savings for purchasing them too.  So actually, they ended up being a moneymaker of $7.45!  I reality, I was to have gotten $12.00 in gas points but the guy that added them to my store card for me goofed and only added $10.00 worth.  I noticed but felt kind of cheap asking him for the extra since I was already getting such a great deal, so I left it.

Bought:

  • 2 Eight O’Clock coffee $5.39 total (on sale buy one, get one free)
    - use $2.00/2 Eight O’Clock coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • 4 Revlon nail clippers $0.39 each (bought with rain check)
  • Revlon nail file $0.99 (bought with rain check)

Got Back:

  • $10.00 in gas rewards savings for purchasing the Revlon implements

Misc.: $79.80

  • $15.00
    One of the ways that I save on ink for our printer is to buy it at Cartridge World.  Their prices are always less than Staples plus they almost always have vouchers that I can buy and save even more on Double Take Deals!  This $15 bought me a voucher for $31 for Cartridge World.  I used it to buy ink there and all told saved $38 (compared with Staples price)!You may be wondering why I put printer ink under grocery and that is a legitimate question.  I don’t put the full amount under grocery but I do typically put some of here simply because I print a decent amount of coupons and figure that to be fair, I should compensate for some of that cost.

  • $58.80
    I bought 40 lbs. of boneless, skinless chicken thighs for $1.47/lb. from a local bulk food store during a sale that they had.   I froze all of it, some raw and some cooked and chopped.  I love having meat already cooked in the freezer!  It seriously makes meal prep so much faster.

  • $6.00
    My in-laws have a wheat grinder and so I buy fresh ground wheat from them to make my 100% Whole Wheat Bread.  In some ways it would be nice to have my own grinder but then I’d have to store it (and remember I’m decluttering!) plus they are pretty expensive too.  So for now, this arrangement works out pretty well for us.

How to Buy Baby Food on a Budget
How to Buy Baby Food on a Budget
How to Buy Baby Food on a Budget

Add a Comment

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent & Saved This Week (10/5-10/11)

Thursday, October 16th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaSnap, HopsterCheckout 51, and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:
* Huggies diapers for $2.32 each!
* Better than free Dole Squish Ems
* Roast Beef lunch meat for $2.40/lb.
* 5 lb. carrots for $1.99

Total Spent: $0.88
Total Saved with Coupons: $20.40
Total Saved with Sales: $20.14
Total Saved: $40.54

Giant: $33.33
Saved with Coupons: $20.40
Saved with Sales: $20.14

It was a fun week at Giant.  I got 6 packs of Huggies diapers for just $2.32 each!  I love when it works out that I can combine awesome sales with good coupons as well as app savings!  It’s been years since I’ve been able to get diapers for less than $3.50 a pack.  Back when I first started couponing about 6 years ago, I regularly was able to get diapers for $3/pack, sometimes less.  Obviously things have changed a bit since then!

I bought the Dole Squish Ems because they were a money maker after gas reward points.  Basically after coupons and gas rewards I made $1.00 on them.  They are definitely not something I’d typically buy because I don’t think they are worth the extra money (I’d rather give my kids homemade applesauce) but they are convenient and my kiddos are having a lot of fun eating them.

Bought:

  • Sugar 1.79
    - used $0.40 in-ad coupon
  • 6 Huggies diapers $8.99 each
    - used Five $3.00 Huggies printable coupons
    - used $2.00 Huggies printable coupon
    - 9.00 via Snap for purchasing the Huggies diapers
    - saved $7.00 instantly for purchasing $25 worth of Huggies (did twice for a total of $14.00)
  • 6 Dole Squish Ems $2.00 each
    - used Three $1/2 Dole printable coupons

Got Back:

  • $10.00 in gas rewards savings for purchasing the Dole

Aldi: $25.11

Stopped by Aldi to get cream cheese and chocolate chips to make these yummy Chocolate Chip Cheesecake Bars to take to a baby shower for my sister-in-law.  Grabbed a couple of other things while I was there too.

Bought:

  • Eggs $1.29
  • Napkins $1.49
  • Almonds $4.99
  • Canola Oil $2.39
  • 2 Brown Sugar $1.19 each
  • 2 Ranch Dressing $1.29 each
  • 2 Chocolate Chips $1.59 each
  • Mayo $1.95
  • Sweet Potatoes 3lb. $1.29
  • 2 Cream Cheese $1.29 each
  • Cinnamon $0.99

Sharp Shopper: $11.26

This local discount grocery store is a favorite of mine.  I love that I never know what I’m going to find when I stop by.  It’s kind of like a giant treasure hunt where you look for deals!  The downside is that I never know if it’s going to be a complete waste of my time or not.  Usually though, I find enough great deals that I’m not disappointed.

I was pretty happy with what I found this week.  I think my favorite find was the 5 lb. bag of carrots!  Yes, that’s a lot of carrots, I know.  But I’ve been wanting to make carrot fries (they’re incredibly yummy and my kid’s don’t even know they are eating carrots) and so I’ll use a lot of them up for that.  This time of year we eat a lot of soup and many of my recipes call for carrots, so that will help use them up as well.  And if I get worried that they will spoil I’ll just dice them and freeze them that way and then they’ll be handy to pull out later when I need them for recipes.  Of course if you have any favorite dishes that use carrots, feel free to send them my way!  I’m always game to try a new recipe!

Bread is not something I normally buy since I make my own.  But when I saw these Alexia rolls for just $0.50 and the ingredient list looked pretty normal (as in not lots of crazy things I didn’t recognize) I decided to grab a few.  They’ve been really handy to have!

I usually try not to pay more than $2/lb. for lunch meat but lately I’ve fudged a few times because I have room in my budget and because I’ve been able to find nitrate free lunch meat for just a bit more than $2/lb.  This roast beef was one of those cases.  I rarely have bought roast beef even though we love it, just because it is typically so super expensive.  So I was excited when I saw this and then even more excited when I noticed that it was nitrate free and didn’t have any added colors etc.

Want in on a little secret?  Obviously if you are a blogger and do recipes, pictures are a pretty important thing for those posts to do well.  I have a lot to learn about food photography, but one thing I learned recently is that if you want a bowl of soup to look nice and heaped up in the center to showcase what all is actually in it, you simply cut an apple in half and put it in the bottom of the bowl.  Genius, right?  The apple I bought here?  It’s purpose is to help make some soup pictures hopefully look amazing.  Let’s hope it does it’s job well!

Bought:

  • Juice $0.50
  • 3 Oikos Greek Yogurt dips $0.50 each
  • 4 Alexia Frozen Rolls $0.50 each
  • Apple $0.51
  • 4 Sare Lee Roast Beef 8 oz. $1.19 each
  • 5 lb. Carrots $1.99

Misc.: $15.00


This was cash that I withdrew to use for produce that I buy at our local farmers market.  I mostly get lettuce there and it is just the nicest.  It’s basically organic and very reasonably prices.  Usually I pay anywhere from $1.25 to $2.00 a head, it just depends on the size and how much they have right then.  Love it!

Credits: $83.82

* $6.32
This was a credit from Saving Star for rebates that I had redeemed over the last several weeks.  I love this program!  It’s super simple to use and once a week they have an offer where you can get an item totally free, which is just awesome!

* $77.50
The last couple of weeks I’ve been buying various items that are part of the Giant gas deals.  Basically, you get points for purchasing the products and then you can redeem those points for gas.  I was able to get $77.50 worth of gas for free as a result.  And since I only buy the grocery items that are part of these deals because they either get me free gas or make me money, I put the savings back into my grocery budget.  (To see the details of these purchases look at my previous Giant purchases under my Weekly Spending Summaries.)

 

How to Buy Baby Diapers on a Budget
How to Buy Baby Diapers on a Budget
How to Buy Baby Diapers on a Budget

Add a Comment

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent and Saved This Week (9/28-10/4)

Wednesday, October 8th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaHopsterCheckout 51, Snap and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

You probably noticed that things look a bit different in this week!  For one thing, I changed the title to better reflect what this post is actually about.  And I also added a pretty image just to keep some clarity across the board with these spending posts.  The other thing that changed?  I switched up how the coupon savings is shown at each store.  Instead of having the coupons listed in a separate format as I did before, I listed the coupon below the item that I used it for.  Let me know what you think of the new format.  My goal with the change was to make it less confusing and easier to figure out how I did the deal.  But obviously if it didn’t help I want to know!  And if you have other suggestions I’m all ears too!  I’d like these posts to be as helpful as possible for you all.

Now on to the deals….

Favorite buys:
* Flipz pretzels that were better than free
* General Mills cereal for $0.17
* Better than free banana
* Kraft cheese for $2.25/lb. 

Total Spent: $36.92
Total Saved with Coupons: $7.05
Total Saved with Sales: $11.98
Total Saved: $ 19.03

Giant: $12.83
Saved with Coupons: $6.00
Saved with Sales: $7.05

The Flipz pretzels were a gas rewards deal from a couple of weeks ago.  They were out of stock then, so I got a rain check and used it this week.  Basically after gas rewards I made about $5 on them.  The deal was actually for $0.50/gallon for every 7 purchased.  I bought 5 of another item that was part of the gas rewards deals and so they wrote me a rain check for 9 Flipz and added the gas rewards points to the rain check as if I had purchased 14 items.  Not sure if you followed all that or not, but I figured that if you shop at Giant you might be wondering about that detail and I’m not sure how to say it more clearly!

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $1.00 off a gallon, up to 25 gallons of gas, for purchasing the Flipz.)

The Hunts was free after a Saving Star credit.  Every Friday they have a Freebie Friday offer and you can get an item totally free!  This week it happened to be Hunt’s tomato sauce.  The banana was a moneymaker of $0.25 after I submitted it for two different offers.  The two cereals were $0.17 each.  I actually make my own granola and that is what we typically eat for breakfast but it’s fun to have bought cereal to put on top of the granola for something different!  The Dannon yogurt was $0.50 and I bought it to use as starter for my homemade yogurt.  I typically use leftover homemade yogurt as starter but after numerous batches it just starts not quite turning out right and so I buy yogurt to start a new batch.  I’ve found that this Dannon unflavored seems to work the best.

Bought:

  • Lucky Charms $1.77
    - $0.50 Lucky Charms printable coupon (doubled to $1.00)
    - $0.50 via Saving Star
  • Cheerios $1.77
    - $0.50 Cheerios printable coupon (doubled to $1.00)
    - $0.50 via  Saving Star
  • Hunts Tomato Sauce $0.79
    - $0.79 via  Saving Star (freebie Friday offer)
  • Bananas $0.25
    - $0.25 via Snap
    - $0.25 via Checkout 51
  • Dannon yogurt $0.75
    - $0.25 via Checkout 51
  • 9 Flipz pretzels $1.99 each
    - Four $1/2 Flipz printable coupons

Got Back:

  • $25.00 in gas rewards savings for purchasing the Flipz

Sharp Shopper:$19.86

Stopped by my favorite local discount store again.  Yes, I got more Kraft cheese for $2.25/lb!  I don’t know if you remember when I bought some a couple of weeks ago that I mentioned that I really dislike shredding cheese but figured at this price I could sacrifice and shred my own.  Well, believe or not, I’m surprising myself and finding that I don’t mind shredding cheese as much as I thought I did.  I guess there was something about doing it so much that it’s kind of become the norm now.  Kind of made me realize that a lot of things are probably like that- if we do them enough they don’t seem so bad anymore.

I also grabbed a couple of bags of cheese sticks for $1.99/lb.  They make such great on-the-go snacks!  The apples were $0.99/lb, although I have to say that we ended up being rather disappointed with them.  They had a weird hard spots in them and were just really not very good.  The bacon was uncured, which I’ve never tried before, and was just a tiny bit over $2/lb.  I think it was maybe $2.25/lb.?  I’ve always wanted to try uncured, nitrate-free bacon and so at that price I figured I’d do it!  Still haven’t used it, so I can’t share anything about how it tastes.

Walmart: $4.23
Saved with Coupons: $5.98

I was at Walmart to get a non-grocery item and grabbed some unbleached Gold Medal flour while I was there.  Their price is consistently about $0.50 cheaper than Giants and so while, I rarely shop at Walmart, when I do I usually try to grab a couple of bags of flour while I’m there.  I’m not a brand snob on too many things, but flour is one of those things that I must have either Gold Medal or Pillsbury.  For one thing, they are the only ones that I know of that make unbleached flour and since that is at least a little bit healthier than regular flour I figure I might as well get it.  But more than that, I’ve found that the name brand flours just seem to bake better.  I especially noticed a difference in my cookies and pie crusts when I was using store brand flour.  So, for now anyway, I’m kind of snobby when it comes to flour.

See that bag of Malt-O-Meal cereal?  What you can’t tell from the picture is that it.is.huge!  Like huge as in the length of it was as long as 2 bags of flour lying end to end.  I mentioned above that we enjoy using bought cereal as a treat on top of our granola or on rare occasions as a snack by itself.  I’m not a huge fan of Lucky Charms but my husband and kids love the stuff.  I actually find it amusing that my husband likes it since he is typically more of a health nut than I am!  Anyway, Malt-O-Meal sent me a free product coupon to try out their cereal and I have to say, we were really impressed!  The price is much less than what you’d pay for the General Mills equivalent or even other store brands (unless of course you use coupons like a pro) and the taste and texture were spot on!  And I’m pretty sure you already know that’s not the norm for generic cereals.

Bought:

  • 2 Gold Medal unbleached flour $1.98 each
  • Malt O Meal cereal $5.98
    - Free Malt O Meal product coupon (received via manufacturer)
Add a Comment

6 Reasons Why Using a Budget is Smart

Saturday, October 4th, 2014

In talking to people, I’ve found that one of the big reasons that they don’t have a budget is because they just think it would be too restrictive or too hard.  Yes, budgets do take work but they don’t have to be hard to set up or maintain.  And from my experience, the benefits that we’ve experienced from using a budget far outweigh the time and effort that it takes to actually use it.

I personally love having a budget and have found it to be a huge blessing in helping us financially.  In fact I think it’s only smart to use a budget!  Here’s why I say that:

 

6 Reasons Why Using a Budget is Smart

1.  Feels Safe, Gives Peace of Mind and Reduces Stress
I know, that’s some pretty big promises, right?  But think about it.  By creating a plan for where your money goes and how you will use it, you have one less thing to worry about.  Your budget provides a structured way to think about your finances, pay off bills and live financially free.  If a big expense comes up that you hadn’t anticipated, you can look at your various spending categories and try to find ways to reduce them to help compensate.

Obviously, having a budget isn’t going to prevent emergencies from happening.  Ultimately, God is in control and no matter how much you plan, you can’t control everything!  But I believe that being good stewards of what we have means that we do everything we can to be smart in preparing for the expenses that we know we are going to have.  And having a budget is a great way to do that!

2.  Guilt Free Spending
Ever go shopping and come home with a knot in the pit of your stomach because you knew you spent more money than you should have?  The great thing about budgeting is that you know how much money you have to spend and as a result, you can shop guilt free!

3.  Helps You Meet Your Goals
Over the years we’ve had lots of different financial goals.  Some of them were small goals like trying to stay under our $200/mo. grocery budget or not spending more than $150 on dates for the year.  Other goals were bigger such as saving up for a bedroom suite, paying off our house, setting aside money to cover the cost of our children’s births and making sure my husband can complete his schooling while remaining debt free.

Sure, we may have been able to do those things without a budget.  But I can guarantee that they happened more quickly thanks to budgeting and being intentional with how we used our money.

4.  Helps You Appreciate What You Have
The thing that many people (including myself!) don’t enjoy about having a budget, is that it often means doing without in some way.  Unless you have lots of money, you simply can’t afford to get everything you want and live debt free.  And let’s be honest, it’s simply not fun to feel like you are missing out on something you think you would like to have!  But the flip side is that when you do without something, you tend to appreciate it more once you get it.

I often think of how we lived when we were first married, had just bought our house and were as poor as the proverbial church mice.  For a several months the only living room furniture we had was two camp chairs.  Our dining room table?  A card table that we had received as a wedding gift.  We didn’t even have bedroom furniture and lived out of suitcases for a couple of months!  No, it wasn’t ideal and if I knew someone was living like that now I’d feel bad for them and probably feel like we should try to step in and help.  But at the time it didn’t seem all that bad because we were doing it for a reason.  We knew we did not want to go into debt and were determined to do whatever it took to live that way.  We knew that by sacrificing for a several months, we’d reap the long term benefits of living without debt and that made it totally worth it.

And when we did finally get a couch, dining room table and bedroom furniture?  Well, I promise you we appreciated them immensely!  In fact, I remember feeling like we were living like royalty!

5.  Can Enable You to Live Debt Free
It’s an amazing feeling to not owe a single dollar to anyone!  I truly wish that everyone could experience it.

We decided when we got married almost 8 years ago that we were going to live debt free no matter what, with the exclusion of our home mortgage.  We did some pretty extreme things to make that happen but, by God’s grace, we’ve been able to do it.  And as of 2 ½ years ago, we are completely and totally debt free.  It is such a wonderfully, free feeling and using a budget to control our finances was absolutely key to accomplishing it!

6.  Frees You to Give
Honestly, this is probably my favorite reason to have a budget.  I am convinced we are happiest when we are living for more than ourselves.  And when you use a budget and are intentional with your spending and saving, you can more easily be generous and give to others.  And it’s so much fun!

We’ve chosen to always budget at least 10% of our income as tithe.  But once we paid off our house and became totally debt free, my husband and I both felt like part of what God wanted us to do with the money and resources that we’ve been given, was to share much more than just 10% of it.  Sometimes that has been by blessing someone just for fun but more often, it’s been in the form of sharing with someone who’s going through a tough time financially or giving to a ministry or organization that benefits others.  It is so incredibly rewarding to see the blessing spread out far beyond ourselves!

What about you?  What keeps you from budgeting?  If you have a budget, what do you love about it? 

You Might Enjoy….

* 8 Best Money Saving (and money making!) Apps

Linking up at Living Well, Spending Less.

Add a Comment

Weekly Spending Summary (9/21-9/27)

Tuesday, September 30th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaHopsterCheckout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

I didn’t do just a lot of shopping this week, which was rather nice after the crazy amount that I did last week!  But I got in on an amazing deal at Aldi this week and it totally made me crazily happy.  Am I the only one that gets excited about deals on groceries?  Maybe I’m odd, I don’t know.  I’m sure some of you are probably nodding at that.  That’s okay.  I’m happy to be odd.  :)

Total Spent: $64.05
Total Saved with Coupons: $6.98
Total Saved with Sales: $0.20
Total Saved: $7.18

Aldi: $50.39 (plus $11 cash)
Saved with Coupon: $5.00

PLUS: a whole bunch of chicken that I forgot to take a picture of!

(Oh, this is so annoying!  I got an awesome deal on meat at Aldi and forgot to take a picture of most of it!  Basically I got about 15 to 20 lbs. of chicken legs, tenders, drumsticks and breasts that I missed photographing.)

We had a new Aldi open on the other side of town this week and since I got a $5/$30 coupon in the mail for that location I stopped by there this week.  And wow, was I ever glad that I did!  They had a bunch of meat marked down because it was close to the “sell by” date and I was able to get ground beef for right about $2/lb.  They also had boneless, skinless chicken breast for about $1.50/lb.  I wasn’t sure how much to buy but ended up grabbed several packs of both (as you see in the pics above.)  The unfortunate thing was that in my excitement, I forgot to grab the 2 bags of Great Northern Beans that I really needed for a soup recipe that I was going to make to can!

So, the next evening, while my husband stayed home with the children, I decided to make a quick trip back to get the forgotten beans and hoped that maybe I could get more meat too.  I haven’t seen ground beef for less than $2/lb. in ages and was kicking myself for not getting more!

Well, they didn’t have any more marked down ground beef but they were practically giving the chicken away!  Most packages had a $3 coupons on them and I decided to get as much as I thought my already full freezer would hold.  I ended up paying $0.28/lb. for chicken leg quarters, $0.14/lb. for chicken drumsticks and $1.14/lb. for chicken tenders!!  I was wishing that my freezers weren’t so full!

They also had grapes marked down to $0.50/lb. so I grabbed some of those too since our kids love them!  And did you notice the HFCS-free ketchup?  I was excited to see that in their special products area.

But guess what happened on this second trip!  I got to the register with my huge pile of meat, a bag of grapes and those Great Northern Beans only to discover that I had forgotten my wallet!  I quickly dug around in my bag and found $11 in my little grocery cash pouch.  So I bought as much of the meat that I could and decided I’d figure out some other way to get the beans later on in the week since the meat was such an amazing buy that I didn’t want to pass it up!  As I was walking out I noticed a friend from a mom’s group that I attend paying for her stuff at checkout.  We started chatting a bit and I mentioned in passing that I forgot my wallet.  Without missing a beat, she offered to pay for my purchase and said that I could just pay her back later.  I was totally blown away by her kindness!  So I was able to get the rest of the food I had originally planned to buy and then I just sent her the money via Paypal the next day!  I truly don’t think she had any idea how much of a blessing she was!

Bought:

  • 2 Red Grapes 2 lb. bags $0.99 each
  • Brown Sugar $1.19
  • 2 Great Northern Beans 2 lb. bags $2.49 each
  • 3 Black Beans $0.59 each
  • Onions $0.99
  • Ground Turkey $2.29
  • Chicken Tenderloin $9.05
  • 2 High Fructose Corn Syrup Free Ketchup $1.29 each
  • Almonds $4.99
  • Ground Beef (approx. 8½ lb.s) $16.69 total
  • Boneless Skinless Chicken Breasts $8.69
  • plus a bunch of other chicken at the prices mentioned above

Target: $4.02
Saved with Coupons: $1.98
Saved with Sales: $0.20 (Target RedCard savings)

I was at Target to get some non-grocery stuff and decided to grab these greeting cards for free as well as the Cascade which will be better than free after the rebate that I have for it.  I also paid with my Target Red card and saved an additional 5% or in this case $0.20.  I love that card….especially because it also gets me free shipping at Target.com!

Bought:

  • Cascade $3.99
  • 2 Greeting Cards $0.99 each
    - $2/2 Target Greeting Cards coupon (only took off value of cards since it was under $2)

Get Back:

Misc.: $0

I actually bought this a week ago but forgot to post it.  I stopped by a semi-local produce stand and got all of this for somewhere around $5.50!  And this picture doesn’t show it very well, but the cauliflower and broccoli were both HUGE!  We have some great local produce farms….I only wish that they were closer and more in the areas that I typically travel.

Credits: $3.00
This was for a rebate I got from Staples for some pens that I bought several weeks ago.

Add a Comment