Posts Tagged ‘ budget ’

$200/Month Grocery Budget Monthly Spending Summary

Friday, December 12th, 2014

You know how I regularly post my weekly What I Spent & Saved posts showing you what I bought on our $200 grocery budget?  Well, I used to also regularly post a Monthly Spending Summary as well so that you could see exactly how our budget was working, because some months we are over budget and sometimes we are under.

Somehow, I fell off the bandwagon back this summer and stopped posting the Monthly Spending Summaries.  I was thinking of redoing how I post them anyway, so it actually probably ended up being a good thing.

From here on out, I plan to just do a quick summary in the last What I Spent & Saved post of the month to show where we are budget wise for the year.  I think that will be more efficient and keep things a bit less cluttered.

But, just so we can get up to date, I kind of need to post how things are looking since I lost posted a Monthly Spending Summary in July.  At that point, I was under budget by $410.68!  Unfortunately, it hasn’t exactly stayed that way!

Here’s the breakdown:
STARTING ANNUAL BUDGET: $410.68 under budget! 

AUGUST:

Week 1: $95.03
Week 2: $94.49
Week 3: $11.58
Week 4: $147.52
Week 5: $112.24     

Total Spent for the month: $460.86
Total Saved for the month: $91.63

Over budget for the month by $260.86
Under budget for the year by $149.82 

—————————————————————

SEPTEMBER:

Week 1: $31.15
Week 2: $147.86
Week 3: $102.04
Week 4: $64.05      

Total Spent for the month: $345.10
Total Saved for the month: $158.63

Over budget for the month by $145.10
Under budget for the year by $4.72

—————————————————————

OCTOBER:

Week 1: $36.92
Week 2: $0.88
Week 3: $85.90
Week 4: $74.49
Week 5: $68.37
+ 49.48 for a receipt that I discovered I missed entering 

Total Spent for the month: $316.04
Total Saved for the month: $178.62 + $85.03 in gas savings

Over budget for the month by $116.04
Over budget for the year by $111.32

—————————————————————

NOVEMBER:

Week 1: $31.70
Week 2:- $6.91
Week 3: $94.17
Week 4: -$20.12     

Total Spent for the month: $98.84
Total Saved for the month: $170.76 + $141.50 in gas savings

Under budget for the month by $101.16
Over budget for the year by $10.16

—————————————————————

I’m a little annoyed that I’m over budget for the year, even though it is not by much!  But, I am pretty confident that I can end the year well since I don’t have any major things that I need to buy grocery wise, instead, I’ll basically be just purchasing a few basics and then whatever is on sale of course. 

How are you doing budget wise for the year?  Finding it hard to stay on track due to rising costs?  Or are you managing to stick to it?

Add a Comment

Tags: | Categories: Monthly Spending Summary

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent & Saved This Week (11/30-12/6)

Tuesday, December 9th, 2014

WELCOME AMERICAN BABY READERS!

So glad you dropped by.  Since you are new here, I wanted to explain a few things about how I shop.  I do something called stockpile shopping.  This simply means that when I see an item at rock bottom prices that I regularly use or know that I can use, I’ll buy several of it.  This might seem kind of crazy, but it honestly saves me hundreds of dollars a year!  Simply put, by buying 6 bags of frozen veggies when I can get them for $0.50/bag with a coupon sale instead of paying the full price of $1.50, I save $6.00.  This savings adds up pretty quickly!  Want to know more about this kind of shopping?  One of my readers wrote a great post about 5 Tips to Spend Less but Get More.

I also buy meats and veggies in bulk.  The meat I either can or freeze and then obviously have it on hand whenever I need it.  I buy large quantities of fruits and veggies when they are in season and I can get them at really great prices.  By canning or freezing them, I save a lot and we are able to enjoy great produce for less cost all year long.  I do still buy some fresh fruits and veggies too.  In fact, every 7 to 10 days I go to our local farmer’s market and get several heads of lettuce so that we can enjoy salads at least 4 times a week.

I hope that helps you make sense of some of this.  I realize at first glance it can really look like we eat rather strangely!  And as always, if you have any questions just leave me a comment!  I’ll be more than happy to try to help you out.

______________________________________________________________________________________________________________

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaSnap,HopsterCheckout 51, and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:

  • Turkey Hill ice cream for $0.04/box
  • Free banana
  • Free Jello
  • Tissues for $0.50
  • Cream cheese for $0.89

Total Spent: $66.61
Total Saved with Coupons: $16.98
Total Saved with Sales: $16.14
Total Saved: $33.12

CVS: $1.31
Saved with Coupons: $8.98
Saved with Sales: $4.53

I wasn’t really planning to go to CVS this week, but our son was sick and needed antibiotic.  So when I picked it up, I grabbed a few deals too.  All of this was free or better than free after coupons/sales.  Three of the things were bought using a rain check.  The neat thing about CVS rain checks is that if you were to receive an Extra Buck coupon for the item, with a rain check it prints out to the nearest dollar.  So, just because of that, I made $0.72!  No, it’s not much, but hey, it would buy me 2 1/2 taco seasoning packets at Aldi!

BOUGHT:

  •  Triaminic $5.99
    - used $1.00 printable coupon
    - counted towards a $5/$15 Saving Star offer
  • Combos $1.50
    (bought with rain check)
  • CVS panty shields $0.99
    (bought with rain check)
  • Total Home detergent $1.79
    (bought with rain check)
OTHER COUPONS USED:
  • $7.98 in ExtraBucks (CVS coupons that print at register for purchasing specific items)
GOT BACK:
  • $5.00 in ExtraBucks for purchasing the Triaminic (can be used on next purchase of any item)
  • $2.00 in ExtraBucks for purchasing the Combos (can be used on next purchase of any item)
  • $1.00 in ExtraBucks for purchasing the CVS panty liners (can be used on next purchase of any item)
  • $2.00 in ExtraBucks for purchasing the Total Home detergent (can be used on next purchase of any item)
 Giant: $14.89
Saved with Coupons: $8.00
Saved with Sales: $ 11.61

My favorite deal here was by far the ice cream!  We usually only buy the Turkey Hill all natural ice cream just because it is healthier and so, so good.  But when I realized that I could get this other Turkey Hill ice cream for just $0.04/box after coupons and sales I figured I might as well get it.  I need ice cream for a birthday party and another event any way, so this seemed like a good time to buy it!  Basically I was able to get the ice cream for that price by combining gas rewards, coupons and an Ibotta offer.  That’s the best way to use coupons- combine them with other offers to get maximum savings!  It isn’t always possible, but when it is, you can usually save big.

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $10.00 worth of free gas for purchasing the Turkey Hill ice cream.)

The banana and Jello were both free after coupon app offers (see below) and the Scott tissues were $0.50 a box.  Plus the tissues also counted towards a Saving Star offer where I’ll get back $5 when I purchase $18 worth of select products.  I already have spent $8.55, so I have a good chance of accomplishing it!  I got the molasses because I really want to make some ginger snaps and gingerbread cake here in the next couple of weeks and realized that somehow I had totally ran out of molasses!

BOUGHT:

  • 7 Turkey Hill $2.50 each
    - used three $1.00 Turkey Hill printable coupons
    - used four $1.00 Turkey Hill coupons received from manufacturer
    - got back $0.25 via Ibotta
  • Grandma’s molasses $2.29
  • Jello $0.79
    - used FREE product Saving Star offer (got $0.79)
  • 2 Scott tissues $1.00 each
    - used $0.50/2 Scott printable coupon
    - will go towards $5/$18 Saving Star offer
  • Banana $0.25
    - got back $0.25 via Checkout 51
GOT BACK:
  • $10.00 in gas rewards savings for purchasing the Turkey Hill ice cream
Aldi: $30.41
It was time to do another Aldi run since I was running out of some of my Aldi staples!  (Some of you have asked what I regularly buy there and I hope to get a post done about that sometime soon.)Not a lot to highlight here but I was excited to see cream cheese for just $0.89!  It has a long expiration date so I bought a bunch.  I also want to mention that I love Aldi’s taco seasoning.  Not only does it taste delicious, it also is free of preservatives and yucky stuff that most other taco seasoning has.  Oh, and another bargain that I found was the brown sugar for $0.99.  Usually it’s $1.29.  They also had all their chocolate chips for really cheap but I didn’t need any since you may remember that I got a boatload for free a couple of months ago at Giant.
BOUGHT:
  • Extra virgin olive oil 3 liter $9.99
  • Taco seasoning $0.35
  • 6 Cream cheese $0.89 each
  • Ranch dressing $1.29
  • Sour cream $1.29
  • Oregano $0.99
  • Basil $0.99
  • Brown sugar $0.99
  • 4 Black beans $0.59 each
  • 2 Great northern beans $0.59 each
  • 2 Corn chips $0.89 each
  • 3 Saltines $0.89 each

Misc.: $20.00

* Mom Made,  a small family run company, generously sent me some coupons to try their kid’s food.  I was very impressed!

First of all, let me explain that Mom Made uses only the freshest quality ingredients, such as organic products and meats raised without antibiotics, all sourced in the USA.  They don’t contain all the added junk that you’ll find in most bought food- basically it’s like buying food that you would make at home from scratch.

The thing that I really loved, is that many of their products contained extra veggies, but in a way that you didn’t realize it.  For instance, their mac and cheese sauce is made with organic butternut squash and organic sweet potato to give it that nice orange look.  I’ll be honest, I was a bit skeptical not only because I’m not a huge fan of bought mac and cheese but also because I was suspicious that I’d taste the added veggies.  But boy, was I wrong!  The sauce wasn’t overly cheesy, but it was good and tasty and did not taste like vegetables.  I thought it was good and my kiddos did too!  Score!

I thought all the products we tried were good, although the turkey meatballs tasted very much like turkey.  I know, they are turkey right?  But some turkey products still taste a lot like beef and I these most definitely didn’t.  My favorite was the Italian beef meatballs and the cheese pizza munchies.  I added some spaghetti sauce to the meatballs and we all enjoyed them and thought they would make delicious meatball sandwiches.  (Shhh!  Don’t tell the kids that they are supposed to be kid food!)

I bought my Mom Made products at Giant but they also sell them on Amazon if you are interested.

This was cash that we withdrew to pay for milk that we buy from a local dairy.

Add a Comment

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent & Saved This Week (11/23-11/29)

Wednesday, December 3rd, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaSnap,HopsterCheckout 51, and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:

  • free Starbucks frappuccino
  • several free chocolate candy bars
  • Dawn dish soap for $0.25
  • free CVS batteries
  • food to make an almost totally free dinner!

Total Spent: -$20.12 (negative due to gas savings credit, see end of post)
Total Saved with Coupons: $32.17
Total Saved with Sales: $20.98
Total Saved: $53.15 + $69.25 in gas savings

CVS: $5.57 + $0.74 cash
Saved with Coupons: $26.17
Saved with Sales: $9.53 

PLUS a TON of other things!  (see below)

I bought way more than is pictured above!  I am positive that I took pictures of it but I can’t find them.  My son was having fun taking pictures with my camera one day this week and I’m kind of thinking that the pictures must have gotten deleted then somehow.  Oops!  I guess that is just life with kids, right?

The week of Thanksgiving is a fun week at CVS because they always have a whole bunch of freebies (after Extra Bucks)!  They have a set of free offers that they do Sunday to Wednesday and then another set that is offered Thursday to Saturday.  If you buy the items in batches, you can use the Extra Bucks from the first purchase to pay for the second and so on.  That’s what I did which helped me get the $42.01 worth of the stuff that I bought for just $6.31 out of pocket, plus I have $7.98 worth of Extra Bucks to use on future purchases!  The store I went to was actually out of stock on quite a few items, so I got rain checks for those things as well.

Basically, everything that I bought was free after Extra Bucks except for the Dawn dish soap.  It was $0.25/bottle which is obviously a great price.  And the thing is, I was getting low on dish soap so the timing was perfect!

Bought:

  • 2 Dawn $1.00 each
    - used two $0.25 Dawn printable coupons
  • Gum toothbrushes $2.00
  • Revlon nail enamel $4.99
    - used $2.00 Revlon printable coupon
  • Starbucks frappuccino $1.50
    (my store subbed for Starbucks Iced Coffee)
  • 2 Robitusson $1.49 each
  • Vitamin water $1.50
  • M&M box $1.67
  • Two 5th Avenue bars $0.79 each
  • React gum $1.00
  • Advil $0.99
  • Kraft Mac & Cheese $0.99
  • Twix $0.79
  • CVS trail pack training diapers $0.99
  • CVS travel pack wipes $0.99
  • Stride gum $1.29
  • CVS AA batteries $4.19
  • Orbit gum $1.00
  • Viva paper towels $1.99
Other Coupons Used:
  • $24.20 in ExtraBucks (CVS coupons that print at register for purchasing specific items)
Got Back:
  • $1.00 in ExtraBucks for purchasing the Dawn (can be used on next purchase of any item)
  • $2.00 in ExtraBucks for purchasing the Gum toothbrushes (can be used on next purchase of any item)
  • $3.00 in ExtraBucks for purchasing the Revlon (can be used on next purchase of any item)
  • $1.50 in ExtraBucks for purchasing the  Starbucks (can be used on next purchase of any item)
  • Two $1.49 in ExtraBucks for purchasing the Robitusson (can be used on next purchase of any item)
  • $1.50 in ExtraBucks for purchasing the Vitamin water (can be used on next purchase of any item)
  • $1.50 in ExtraBucks for purchasing the M&Ms (can be used on next purchase of any item)
  • Two $0.79 in ExtraBucks for purchasing the 5th Ave. bars (can be used on next purchase of any item)
  • $1.00 in ExtraBucks for purchasing the React gum (can be used on next purchase of any item)
  • $0.99 in ExtraBucks for purchasing the Advil (can be used on next purchase of any item)
  • $0.99 in ExtraBucks for purchasing the Kraft Mac & Cheese (can be used on next purchase of any item)
  • $0.79 in ExtraBucks for purchasing the Twix (can be used on next purchase of any item)
  • $0.99 in ExtraBucks for purchasing the CVS training diapers (can be used on next purchase of any item)
  • $0.99 in ExtraBucks for purchasing the CVS wipes (can be used on next purchase of any item)
  • $1.29 in ExtraBucks for purchasing the Stride gum (can be used on next purchase of any item)
  • $4.19 in ExtraBucks for purchasing the CVS batteries (can be used on next purchase of any item)
  • $1.00 in ExtraBucks for purchasing the Orbit gum (can be used on next purchase of any item)
  • $1.99 in ExtraBucks for purchasing the Viva paper towels (can be used on next purchase of any item)

Darrenkamps: $43.56
Saved with Coupons: $6.00
Saved with Sales: $11.45

Remember the American Express Small Business Saturday offer that I told you about?  Well, it just so happened that a local family owned grocery store, Darrenkamps, was a participating merchant.  Well, I registered my American Express card as well as my husband’s card and had fun shopping for some groceries there!  The $10 offer was available to do three times per card, you just had to do separate transactions.  So I decided to do the offer twice per card which means after the statement credits I’ll only be paying $3.56 for all of this!

Since I’ve had a couple of pretty hectic weeks due to a variety of things, I decided to have a little fun with this offer and buy some special things for our dinner that evening.  The pizzas, sub, lettuce/cheese/dressing for Caesar salad and donuts were for that.  It was cheaper than buying take out and probably healthier too!  My husband loves subs and seeing his eyes light up when he saw that I had bought him one was fun.  And we all love donuts, but rarely get them, so those glazed cream filled ones were met with lots of excitement too!  And in case you were wondering, they were absolutely delicious and worth every single calorie.  Oh and we actually had a pizza and a lot of the salad ingredients left over so we’ll be able to enjoy that for another dinner this week.

I bought the Huggies primarily because I wasn’t sure what else to buy.  There were lots of things I could have bought, but nothing I really needed and I didn’t have the time or energy to try to come up with great deals matching coupons with their sales.  So buying the Huggies kept it simple!

I was wanting to get some Ritz to use for a couple of things over the holidays.  When I noticed that they were on sale and that I had a coupon for them as well, I figured I might as well grab them to help bump my total up to $10.  The Mentos however, were totally a filler item.  My one transaction was short of $10 by just a couple of cents so I quickly scanned the candy display at checkout and grabbed the cheapest thing I saw.  My kids of course wasted no time in claiming them as theirs which was fine since I’m not really a Mentos fan anyway!

Bought:

  • Mentos $0.79
  • 2 Ritz crackers $2.50 each
    - used two $0.50 Ritz printable coupon (doubled to $1.00 each)
  • Romain hearts $4.99
  • 2 Crystal Farm shredded Parmesan cheese $2.00 each
  • 2 Huggies $8.99 each
    - used two $2.00 Huggies printable coupon
  • 2 Dr. Oetker pizzas $3.99 each
  • Shurfine Caesar dressing $1.50
  • 3 Donuts $0.69 each
  • Foot long sub $4.95

Credits: $69.25

The last couple of weeks I’ve been buying various items that are part of the Giant gas deals.  Basically, you get points for purchasing the products and then you can redeem those points for gas.  I was able to get $69.25 worth of gas for free as a result.  And since I only buy the grocery items that are part of these deals because they either get me free gas or make me money, I put the savings back into my grocery budget.  (To see the details of these purchases look at my previous Giant purchases under my What I Spent & What I Saved posts.)

Add a Comment

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent & Saved This Week (11/16-11/22)

Monday, November 24th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaSnap, HopsterCheckout 51, and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:
* Free turkey
* Butter for $1.99 and $2.29/lb.

Total Spent: $94.17
Total Saved with Coupons: $3.75
Total Saved with Sales: $20.87
Total Saved: $24.62

Giant: $15.35
Saved with Coupons: $3.75
Saved with Sales: $20.87

 

 This was kind of a strange week at Giant.  Most of the things that were really good deals were really processed food items that I don’t buy much.  But since I wanted to get the inexpensive butter and my free turkey, I decided to stop by Giant anyway and of course I got a few other things while I was there too.

I was excited to get my free turkey again this year!  Giant does this deal every year where you can get a turkey for free with 400 gas points.  They have promotions every week on certain items and when you buy so many you earn gas points which you can then redeem to get savings on gas or in this case, redeem them for a free turkey.   So in reality, I bought some other things at really low prices in order to get the turkey for free.  But even so, it’s an amazing deal because the things I bought were things that I wanted or use regularly.

The Aveeno was part of a gas rewards deal from a month or two ago that I had a rain check for.  I still have to buy 2 more things with the rain check in order to get the 500 gas points (or $0.50 off a gallon) but in the end, I’ll be getting them all for free or for a slight moneymaker after gas points!  And I love Aveeno lotion.  I don’t use it for my hands but it is the only thing that I have found that keeps my legs moisturized, which is super helpful this time of year especially!

Remember my shoplifting experience the other week?  Well, I made amends and paid for the Jif this week.  <grin>  The potatoes were a good price and I needed them for a meal I was making for guests this weekend.  The milk was just to hold us over until we could get milk at the local dairy we usually buy from, hence the little bottle.  And I got the butter for the amazing price of $1.99/lb!  I haven’t gotten butter that cheap in a long time!  Unfortunately, I could only get one at that price.  But I’m grateful for at least one!

Oh and I was so annoyed at myself!  I did my shopping Wednesday night and got home kind of late.  I had taken our 2 yr. old with me to get a little quality time in with her and since it was so late, getting her to bed was top priority when I got back.  I also had a few other things that I needed to do before I headed to bed.  All of the sudden a couple of minutes before 12 I realized I had some thing I wanted to submit to get money back via Checkout 51 and their offers change at midnight.  I quickly grabbed my phone and started submitting the info.  I was almost done when it hit 12.  I was hoping since I was in the middle of it, that it would take it, but no such luck.  I even emailed them thinking maybe they’d extend grace, but it turns out that Checkout 51 isn’t crazy about that! I guess I can’t blame them, because I’m sure they have lots of people wanting them to make exceptions for their forgetfulness.  So, long story short, I was out about $2.50 and chalked it up as a lesson learned.  You can bet that I won’t likely forget to wait to submit my Checkout 51 offers again anytime soon!

Bought:

  • Turkey 21.68 lb $12.79
  • 4 Aveeno $2.49 each (bought with rain check)
    - used $2.00 Giant Aveeno ecoupon
  • Land O Lakes butter $3.00
    - used $1.00 Land O Lakes Giant ecoupon
  • 5 lb. Potatoes $2.99
    - used $0.75 Giant brand potatoes ecoupon
  • Jif peanut butter $2.00 (bought with rain check)
  • Store brand 2% milk $1.20

Aldi: $78.82

I stopped by Aldi to get a few of my usual things there and was absolutely amazed to see butter for $2.29/lb!!   I used to have a buy price of $1.99/lb. for butter but the last year I’ve had a really hard time finding it that cheap so I had upped my price to $2.29.  The last couple of months that was even almost impossible!  In fact, when I shared about saving money at a local moms group a couple of weeks ago we were lamenting the high price and talking about how it was going to make it hard to not get expensive doing Christmas baking!  Anyway, I was pretty excited when I saw this price and decided to go gung-ho and stock up.  I use only butter or olive oil in baking and so I go through it pretty quickly.  It also freezes well, so I can easily store it for a long time.  And those of you with an Aldi nearby?  Well, you might want to stop by and get some butter before the raise the price again!

Bought:

  • 5 lb. Red potatoes $2.59
  • 3 lb. Sweet potatoes $1.19
  • 5 Great northern beans $0.59 each
  • 3 Black beans $0.59 each
  • Onions $0.69
  • 2 Tortillas $1.19 each
  • 24 Butter $2.29 each
  • 3 Corn chips $0.89 each
  • Parmesan cheese $2.49
  • 2 Cream cheese $0.99 each
  • 3 Brown sugar $0.99 each
  • Ranch dressing $1.29
  • Saltines $0.89

Misc.: $0

This was all stuff that I got for free.  My in-laws have chickens and shared some of their eggs with us.  They also gave us some apples that I forgot to get a picture of.

The jar on the left is some kind of hot pepper spread that I got for free on a local online yard sale site.  Now, I normally wouldn’t go getting home canned food from a site like that, but the lady I got it from is friends with some of my friends so I felt comfortable doing it.  I’m going to use it on my husband’s lunch sandwiches for something different since he enjoys that kind of thing.

The two jars on the right are apple butter that a friend gave to me.  They got them and didn’t want them, which was our gain since we love apple butter!

We also used cash that I withdrew earlier for our grocery budget to get milk from a local dairy.  Actually most weeks we get 2 to 3 gallons of milk from them but I usually forget to mention that here.

I also used cash to pay for two bunches of beautiful lettuce from our local farmer’s market.   Again, I get lettuce there every week or two and most times forget to let you all know that!

Add a Comment

Our $200/mo. Grocery Budget: What I Spent & Saved This Week (11/9-11/15)

Monday, November 17th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.comCoupon NetworkSmart SourceRed PlumIbottaSnap, HopsterCheckout 51, and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

This week ended up being quite different than I had expected.  On Sunday, November 9, my grandfather passed away.  He had recently been having some health issues so it wasn’t a total shock, but still, you never really can plan for a death.  He had been saying for years already that he was ready to go to Heaven….he had done what he felt like God wanted him to do here and he was at peace.

He was 91 and had lived a full, good life and left us with such a beautiful legacy.  He and my grandmother were married 70 years and 9 months and loved each other so much!  They spent their lives giving to others in a variety of ways including taking numerous needy children into their home, volunteering at missions and starting a camp for troubled boys.  We will miss him dearly, but knowing he was ready to meet his Jesus and had lived his life well, made saying good-bye so much easier!

As a result of being out of town for a couple of days, I didn’t end up doing much shopping.  And actually, there weren’t that many great deals to be had anyway, so that was kind of nice!

Total Spent: $31.70
Total Saved with Coupons: $3.00
Total Saved with Sales: $3.99
Total Saved: $6.99

Giant: $4.22

I didn’t really need anything grocery wise this week and since the deals weren’t amazing, I decided not to even run to the store.  But then I realized that we needed milk so I had to make a quick trip to get that.  And yes, the jug is almost empty- I forgot to take a picture right away.

Bought:

  • Store brand milk $4.22
    - will get back $0.25 via Ibotta

Rite Aid: $0 (used grocery cash)
Saved with Coupons: $3.00
Saved with Sales: $3.99

I used $0.99 in grocery cash to pay for this purchase.

I dislike using fluoride toothpaste for our kid’s but it’s been a while since I’ve seen a decent deal on fluoride free toothpaste.  So I was pretty happy to get these 2 tubes for just $0.50 each!

Bought:

  • Orajel toothpaste $3.99 total (on sale buy one, get one free)

Coupons Used:

  • $3.00 in UPRewards (Rite Aid coupon that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $2.00 in UPRewards for purchasing the Orajel toothpaste (can be used on next purchase of any item)

Misc.: $27.48

My mom has sold Fuller Brush for years and when we first got married, I used their Fuller 86 Liquid Laundry Detergentexclusively.  But then I started being able to get other brands free or nearly free with couponing and so I started using them instead.

Recently I began having issues with oily type spots on some of our clothing.  I still am unsure if it’s the detergent I was using or something else, but long story short, I was talking to my mom about it and she convinced me to switch back to Fuller 86.  And truth is, I love the stuff!  It’s super concentrated, so for my front loading washer I only need to use 0.75 oz or  1 ½ Tablespoons.  So a jug like this will last about 172 loads.  It is also dye and fragrance free and quite natural too.  And I have to be honest, it does clean clothes like no other detergent I’ve used.  I probably will still use my “free” detergents for some laundry, but plan to use this on my heavily soiled loads.

I’ve actually considered selling the stuff it’s that good.  If I do, of course I’ll let you know!  It typically costs a little more than this, but my Mom spoils me and gives it to me close to cost.

How to Buy Baby Formula on a Budget
How to Buy Baby Formula on a Budget
How to Buy Baby Formula on a Budget

Add a Comment