Archive for the ‘ My Deals ’ Category

Weekly Spending Summary (8/31-9/6)

Wednesday, September 10th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:
* Free Reese’s cups
* $0.99 Pampers wipes

Total Spent: $31.15
Total Saved with Coupons: $3.00
Total Saved with Sales: $10.75
Total Saved: $

Giant: $4.19
Saved with Coupons: $3.00
Saved with Sales: $10.75

Plus 1 gal. milk (not pictured)

I headed to Giant primarily to do a couple of gas deals but ended up having to get rain checks because they were out of stock.  I checked my coupons and was able to get some other deals though while I was there.

The olive oil was $6.99 after coupons and sales- a great price for that size bottle I thought.  The wipes were $0.99 each, the brown sugar was $1.09 which is just a tiny bit less than I pay at Aldi and the Reese cups were free.  Can’t complain about free chocolate!

My husband is only working 1 day a week since he started back to school again this fall.  The farm where we get our milk is on his way home from work and so it’s going to make it harder to always get milk there.  This week we ran out and so we grabbed a gallon at the Giant that is a couple of blocks away.  Paying $4.19 a gallon feels crazy when we can get it for $2.50 normally!  I’m grateful that I can at least save $0.25 with Ibotta!  Pretty much every week they have a milk offer and while it’s not a lot, it gradually does add up!

Bought:

  • Milk  $4.19
  • Pompeian olive oil 48 oz. $7.99
  • 2 Pampers wipes $1.99 each
  • Giant brand brown sugar $1.79
  • Reese’s cups $0.79

Coupons Used:

  • $1.00 Pompeian printable coupon
  • Two $0.50 Pampers printable coupon (doubled to $1.00 each)
  • $0.75 Giant sugar ecoupon (loaded to my store card)

Got Back:

  • $0.25 via Ibotta for purchasing the milk
  • $0.79 via Saving Star for purchasing the Reese’s cups

Aldi: $26.96

Did a big stock up trip at Aldi!  I was glad to see that they have coconut again.  It’s a seasonal item for them and I always try to stock up on it during the fall and winter when they have it since their price is so good.

I know I bought 3 bags of brown sugar (one was at Giant) but I went through a bunch of it the last couple of weeks and my container that I store it in was pretty much totally empty!  I took several chocolate cakes with caramel icing to various events and it kind of used a bunch of brown sugar.

Bought:

  • 2 Coconut flakes $1.29 each
  • 2 Brown Sugar $1.19 each
  • Peppermint Extract $1.99
  • 3 Black Beans $0.59 each
  • Powdered sugar $1.19
  • 2 Great Northern Beans $0.59 each
  • Tortillas $1.19
  • Ranch dressing $1.29
  • 3 lb. Oranges $2.29
  • Saltines $0.89
  • Pinto Beans $1.89
  • Canola Oil $2.49
  • Onions $2.29
  • Eggs $1.55

Got Back:

Misc.: $0

 * My mom-in-law shared some of their eggs and raspberries with us.  Actually she gave us about twice this many raspberries- it probably was close to 3 qts.!  Such a treat!

And my sister-in-law gave me more zucchini when they were in last week.  She actually gave me 4, but with everything that was going on, I forgot to take a picture of it before I used some of them.   I’m having fun using them to try some of these zucchini recipes.

Add a Comment

Weekly Spending Summary (8/24-8/30)

Tuesday, September 2nd, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Well, I kind of jumped back into deal shopping again, although it wasn’t quite in full force.  But till I got done my Giant and Sharp Shopper trip I was pretty tired and ready to be done.  Couponing and shopping for deals is hard work you know!  I’m actually kind of serious about that.  It takes time and requires a lot of mental energy and often when I’m done a big shopping trip where I did a bunch of deals my brain feels really tired.

I did get some really great buys though as a result.  Here are some of my favorites:
* Oscar Mayer bacon for $2.33/lb.
* Free frozen yogurt
* Better than free ice cream bars
* $0.50 Turkey Hill all natural ice cream
* Lunch meat for $2/lb or less
* Sour cream for $0.66/lb.

Total Spent: $112.24
Total Saved with Coupons: $27.19
Total Saved with Sales: $25.01
Total Saved: $52.20

Giant: $41.42
Saved with Coupons: $21.75
Saved with Sales: $25.01

I did a number of gas reward deals this week.  Here’s how they broke down: the Magnum bars were a moneymaker of $2.00, the Turkey Hill ice cream was $0.50 each and the Lugi Italian ice and Dannon frozen yogurt were free.  If you are a long time reader you know that I love pretty much all things ice cream.  So I was pretty happy about these deals!  And while I’d never pay $3.00 for the Dannon frozen yogurt, I have to say that it is really, really delicious!  I love how creamy it is plus it has less calories than regular ice cream too which is an added bonus.

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $1.20 off a gallon, up to 30 gallons of gas, for purchasing the various items.)

I needed to take chips to a meal we were providing over the weekend so I got these Utz ones for $1.28 each.  I thought they were going to be $0.25 less but for some reason the one coupon didn’t double.  I don’t feel like quibbling over $0.25 so were just going to leave it go.

The Nature Valley bars were free after coupons and sales.  I don’t typically purchase those kinds of things but I figured I’d get them since they were free.  If we end up not eating them, I know that I can always donate them to the local food bank!

The bananas were just $0.13 after app savings!  I love using my smartphone to save money.  Actually, you don’t even need a smartphone to use the Checkout 51 app and it’s an easy way to save a little extra.  The potatoes were on sale but I bought them mainly just because I needed them.

Bought:

  • 5 Magnum Bars $3.00 each
  • 5 Turkey Hill ice cream $3.50 each
  • 2 Utz Chips $2.15 each
  • 3 Nature Valley bars $2.50 each
  • Nature Valley bars $2.99
  • Bananas $0.48
  • Red Potatoes 5 lb. $3.99
  • 2 Lugi Italian Ice $2.00 each
  • 3 Dannon Frozen Yogurt $3.00 each

Coupons Used:

  • Four $1.50 Magnum printable coupons
  • $1.00 Magnum printable coupon
  • Two $0.50 Turkey Hill coupons (doubled to $1.00 each)
    - requested from Turkey Hill (you can call and ask for the monthly)
  • Three $1.00 Turkey Hill coupons
  • $0.75 Utz printable coupons (one doubled to $1.00)
  • Two $0.50 Nature Valley printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • Two $0.60 Nature Valley printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • Two $0.50 Nature Valley ecoupon offers (loaded to card)
  • $2.00 Catalina coupon for purchasing the 4 Nature Valley products
    (printed on the first transaction and I used in my second transaction)
  • $1/2 Lugi coupons from Sunday newspaper coupon inserts
  • $1/3 Dannon frozen yogurt printable coupon

Got Back:

  • $0.25 via Checkout 51 for purchasing the bananas
  • $0.10 via Saving Star for purchasing the bananas (offer was for 20% cash back)
  • $0.50 via Saving Star for purchasing the Nature Valley
  • $1.00 via Checkout 51 for purchasing the Lugi Italian Ice
  • $10.00 in gas rewards savings for purchasing the Turkey Hill ice cream
  • $10.00 in gas rewards savings for purchasing the Magnum bars
  • $10.00 in gas rewards savings for purchasing the Lugi and Dannon
  • $2.00 Catalina coupon for purchasing the 4 Nature Valley products
    (printed at register and I used on my second transaction)

Sharp Shopper: $31.97

I needed some meat and cheese for a meal that we were to provide for a family get together and so I headed to this local discount grocery store to see what I could find.  I found several packs of lunch meat for $2.00/lb. or less and cheese for $2.50/lb.  I was also very excited to find sour cream for $0.66/lb. and as you can see I stocked up.  Some of you might be surprised that I bought so much but I’ve learned that sour cream is one of those things that stays good for a long time past it’s expiration date.  (In case you didn’t already know, pretty much all expiration dates are more like “best if used by” dates.)  Plus, we use quite a bit of sour cream if I have it on hand in things like Sour Cream Chicken Quiche, Country Potato Soup and Bean and Sour Cream Enchiladas.

They had bacon for $2.33/lb. and since I was needing it to make homemade baked beans that were also for the family get together, I got it.  And really, even though it was a tad above my $2/lb. meat buy price, it was still a really good deal!  The sausages were just under $2/lb, the cream cheese $0.99/8 oz. and the eggs and pure vanilla were both just things I needed and since the price was decent I got them.

Walmart: $4.77
Saved with Coupons: $5.44

I had to go to Walmart to return something and grabbed some flour while I was there.  I used to use any brand of flour that I could get for cheap but I noticed that in baked things, especially cookies and homemade pie crusts, it seemed like Gold Medal just worked better.  My baked things always turned out nicer.  Pillsbury also did well although Gold Medal did seem to be the best.  Anyway, I finally decided that it’s just one of the things that I’m willing to pay a bit more for since the quality really did seem to be better.  I was almost out of flour and I know that the Walmart price is about $0.50 less than Giant so I figured I might as well get a couple of bags.

The Purex dryer sheets and Dial body wash were both free after coupons that I received via Purex Insiders.  Well, actually, I guess they weren’t quite free because I had to pay 6% sales tax.  But it was close enough to free for me!  I’m actually going to give the dryer sheets to my mom-in-law.

Bought:

  • 2 Gold Medal Flour $1.98 each
  • Purex dryer sheets $1.47
  • Dial body wash $3.97

Coupons Used:

  • Purex dryer sheet FREE product coupon ($1.47)
  • Dial body wash FREE product coupon ($3.97)

Centerville Bulk Food: $64.37

Plus 2 bushels of peaches

I got 2 bushels of peaches to can and paid somewhere around $23.00/bushel.  (I forgot to get a picture of them!)  I also got basmati rice while there and some fresh peaches, bananas and a watermelon to enjoy too.  The peaches you see here were not for canning- I got them specifically to eat fresh.

I actually bought the watermelon to have over the weekend at a family get together.  But we ended up not needing it so we are eating some of it and I shared some with a neighbor friend of ours too.

Kauffman’s Fruit Farm: $8.55


I got a couple more freezer boxes to use for freezing peaches and such.  I love this brand.  They are BPA free, microwavable and dishwasher safe.

Credits: $38.84

The last couple of weeks I’ve been buying various items that are part of the Giant gas deals.  Basically, you get points for purchasing the products and then you can redeem those points for gas.  I was able to get $38.84 worth of gas for free as a result.  And since I only buy the grocery items that are part of these deals because they either get me free gas or make me money I put the savings back into my grocery budget.  (To see the details of these purchases look at my previous Giant purchases under my Weekly Spending Summaries.)

Add a Comment

Weekly Spending Summary (8/17-8/23)

Wednesday, August 27th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Wow, we got back from vacation and dove right back into our usual busy life!  And this week sure felt busy!  I did 2 bushels of peaches, with the help of my sister-in-law and also made some fruit slush too.  (Recipes found below.)  We had enough other things going that I didn’t even bother to do any couponing this week.  The deals weren’t amazing and when I saw how busy I was going to be I simply decided to nix it.  It just didn’t feel worth it!

It wasn’t that I did no shopping though!  You’ll see below that I still did some shopping and ended up spending quite a bit in the process.

Total Spent: $147.52

Aldi: $29.51

Plus 2 corn chips, carrots, tortilla chips and bananas.

As I mentioned, this week was quite busy and I guess as a result I totally missed including a bunch of stuff that I purchased in the picture!  I noted those items underneath the picture above.

I headed to Aldi to get orange juice concentrate to make my Easy Frozen Peaches and Fruit Slush and of course while I was there I had to grab some other things too.

I got the chips for my husband and son to take as a snack to the father/son campout that they went to with some other men from our church last weekend.   The honey mustard was just for fun.  When we were at my brother and sister-in-law’s place last weekend they had some and it was really good.  I often make my own but I don’t think I could make it for this price and the ingredients were nothing strange so I felt good about buying it.  It’s great on sandwiches and would be good on chicken or soft pretzels too!

I wasn’t planning to get a can of pumpkin but I’ve been so hungry for fall desserts and when I saw it I couldn’t resist.  Okay, well I could have but truth is I have the room in my budget so I figured it was okay!  That’s the beauty of having a budget!  I can buy things on a whim and not feel guilty because I know the money is there to pay for it all fair and square.  I ended up using it to make this popular Pumpkin Crunch Cake to enjoy when my parents were around last weekend.  So good!

Bought:

  • BBQ Chips $1.49
  • 2 Corn Chips $0.89 each
  • Kettle Chips $1.79
  • Tortilla Chips $1.19
  • Bananas $0.44/lb
  • Carrots $1.29
  • Mayo $1.99
  • 2 Honey Mustard $0.79 each
  • Ranch Dressing $1.29
  • 3 Crushed Pineapple $0.89 each
  • Pumpkin $0.89
  • Pesto $1.49
  • 7 Frozen Orange Juice $1.29 each

Staples: $3.18

I had to go to Staples to return something and so I grabbed these pens that will be free after Staples Easy Rebate while I was there.

Bought:

  • Papermate pens $3.00

Beiler’s Fruit Farm: $47.80

Um, so I forgot again to take a picture until I was almost done using all of my peaches!  And by then it was dark outside and the lighting was terrible so hence the awful picture!

Anyway… I bought 2 bushels of Red Haven peaches to freeze.  I know that is a lot and I also will get some more peaches to can but we love peaches around here!  The children have them pretty much every day as part of their lunch.  In fact, on the rare day that I decide to change things up and do some other fruit they get annoyed because they love their peaches!

I froze most of them using this recipe which is delicious as is but tastes great in smoothies too.  I also cut a few up into slices, dipped them in a lemon juice/water mixture and then froze them that way.  I had read about it somewhere and thought I’d like to try it and see what I thought.

Kauffman’s Fruit Farm: $9.03
I forgot to take a picture of this but I bought a couple of freezer containers and about a lb. of lunch meat.

Springville Foods: $48.00

My sister-in-law told me about a local store that had butter on sale for $2.25/lb. and offered to get some for me.  In the past, I’ve usually been able to find butter on sale for $2/lb. or less but the prices keep rising so I jumped on this deal.  She got me all that they had at that price, which was 18 lbs.  Then she said they also had 3 lbs. at $2.50/lb. so I had her get those for me too since it’s still less than what I pay for it at Aldi.  Right now butter is $2.99 so by stocking up like this now I saved $14.79!  And since butter freezes well, I just froze it all and will pull it out as needed.

Misc.: $10.00

I withdrew some cash from our checking account to use to pay for grocery things that I buy at our local farmers market.

Add a Comment

Weekly Spending Summary (8/10-8/16)

Thursday, August 21st, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Well, we were on vacation this week so I did very little shopping!  I kind of missed it but at the same time it was a nice breather too.  One of the things that we did to save money was to take along all of our food for our trip.  (Well, we did actually eat two meals out but that comes out of our vacation/eating out budget.)  We saved alot by doing this- probably at least $350, very likely more!  It takes a bit of work to plan and prepare and it requires a little bit of work while you are gone but the savings make it so worth it.  And I kept our meals very simple so we didn’t really even have to work that much while we were there.

Which makes me wonder, would you all enjoy seeing a menu of what we ate while we were gone?  I was thinking about posting it but wasn’t sure if it would be helpful or not.

Total Spent: $11.58

Kroger: $7.78

To save money, we took along most of the food that we needed for our trip and used the kitchen at the guest house we stayed at to prepare our own meals.  (We did enjoy two restaurant meals while we were gone, but those come out of our eating out/vacation budget.)  You might remember that I had bought a small bottle of maple syrup to use on our trip.  Well, the pancakes we made we super fluffy and soaked up syrup like crazy!  We ended up using all that syrup up really fast and since we felt like eating more pancakes for breakfasts, I ran to a local Kroger and got some all natural Log Cabin syrup.  I didn’t know they even made such a thing, but it was high fructose corn syrup free and made from rice.  It was actually quite tasty and a bit cheaper than maple syrup.

I also grabbed a gallon of milk too since we were almost out.  I couldn’t believe how much cheaper milk is in KY.  Around here we pay about $4 a gallon at the store!  I had considered getting a half gallon but it was only $0.79 more to get a gallon and I knew we would have room to take the extra home with us in our cooler so I decided to shop smart and save money by buying the gallon.

Bought:

  • Log Cabin All Natural Syrup $4.99
  • Milk $2.79

Got Back:

  • $0.25 via Ibotta for purchasing the milk

Sally Beauty Company: $3.80

I’ve been wanting to get a spray bottle to use for when I comb my 2 yr. old’s hair and so on a whim I decided to run into Sally Beauty Supply and see if they had something.  Sure enough, they did and as usual, it was nice and inexpensive.  I also grabbed some hair bands too since we were almost out.  Sophia’s hair is so fine that any other band doesn’t really work.  I love these hair bands and I’ve found that this brand truly does not break, unlike some other brands that I’ve tried!

Bought:

  • Spray Bottle $1.39
  • Hair Bands 200 ct. $2.19

Misc.:  $0


We enjoyed spending a couple of days at the end of our vacation with my husband’s sister and her family.  It had been a couple of years since we were at their place (although we’ve seen them much more often than that at my in-laws) and it was good to be there again.  We had so much fun just enjoying life with them, watching our children have a blast together and staying up late hashing many things.  It made me grateful again for the gift of family that cares about us!

Anyway, my sister-in-law shared two of her zucchini with us!  She said she has plenty and she saw my shameless begging the other week and figured she’d be generous.  So I thanked her and we enjoyed some this week when I made my Crustless Zucchini Quiche.  I want to make some kind of dessert with the rest of it.

Oh, I about forgot!  I picked the small zucchini at the guest house where we stayed.  They had this neat little garden out back and we were allowed to harvest anything we wanted from it.  I actually picked some green beans and a carrot from it too, but we ate them while we were there.

Add a Comment

Weekly Spending Summary (8/3-8/9)

Tuesday, August 12th, 2014

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:
* Old El Paso Stand & Stuff Tacos $0.08 each
* Oikos Greek Yogurt Dips $0.49 each
* Scott toilet paper 12 pk $4.49 each
* Organic ground turkey $1.99/lb.

Total Spent: $95.49
Total Saved with Coupons: $8.50
Total Saved with Sales: $28.44
Total Saved: $36.94

Giant: $22.96
Saved with Coupons: $8.50
Saved with Sales: $28.44

It’s been a while since I did any gas reward deals at Giant mostly because the deals just weren’t that good lately.  But I decided to do one this week when I saw that I could get 6 Old El Paso Stand & Stuff Tortillas for $0.5o total or just $0.08 each.  We love these- they are perfect for breakfast wraps or rice, beans and beef burritos.

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $0.30 off a gallon, up to 25 gallons of gas, for purchasing the Old El Paso.)

I also grabbed some organic ketchup for $1.49 with a coupon that I got from the little machine located right inside the front door.  I buy this ketchup mostly because it is HFCS free (high fructose corn syrup free) and am willing to pay a bit more for it as a result.  The peanuts were free after a coupon that I received from the manufacturer.  Several months ago I had bought some Planters peanuts that were supposed to be salted and were not.  I contacted Planters and they sent me some coupons as a result.

The toilet paper was a stock-up deal that I did at Giant.  It might seem kind of crazy to buy 3 big packs of toilet paper but one of the ways that I save a lot is by stocking up on things that we use regularly like this when they are at rock bottom prices.  Just by purchasing these 3 packs of toilet paper now when I could get them for just $4.49 each after coupons and sales saved me at least $10.50!  I try not to pay more than $5 a pack for Scott toilet paper and it’s been a number of months since I saw it for that price.  So even though I had to buy 3 to get this deal (it was part of a promo where you had to buy 3 to get this price) I didn’t mind because I know it is something that we’ll end up using and I can easily store it under our basement steps until we need it.

Bought:

  • 6 Old El Paso Stand & Stuff Tortillas $2.00 each
  • 3 Scott tissue $5.49 each
    - bought with rain check
  • Planters peanuts $1.00
  • Nature’s Promise organic ketchup $1.99

Coupons Used:

  • Four $0.75 Old El Paso printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • Three $0.55 Scott printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • $1.00 Planters coupon received from manufacturer
  • $0.50 Nature’s Promise coupon printed at coupon machine in store

Got Back:

  • $7.50 in gas rewards savings for purchasing the Old El Paso

Aldi: $49.03

Yes, I kind of went crazy buying eggs!  The Amish farm where I used to get them no longer has chickens and I miss being able to get them for such a good price.  You might remember that the last while they’ve been running anywhere from $1.59 to $1.99 around here.  So when I saw that they were only $1.29 right now I jumped on it and bought a bunch.  I’m always amazed at how fast eggs disappear around our place.  We love having breakfast for dinner and can go through up to 10 eggs a meal anymore!

The Bugles were a total splurge.  For some reason I love those things even though I know they are totally not good for you!  We were preparing to go on a week long vacation and I bought them and the maple syrup as part of our “special vacation food” .  We save money when we go on trips/vacations by taking most of our own food along.  But then I also don’t feel bad spending a bit more and buying fun or more expensive things to enjoy during those times too.

Oh and the tilapia?  It’s not something that I buy a lot since I try to not spend more than $2/lb. on meat.  I guess tilapia is technically seafood and not meat but I still consider it meat.  Anyway, because it’s healthy, I do occasionally buy fish when I can get it for a decent price if I have room in my budget.  I noticed that Aldi had lowered their price on tilapia right now and it was $3/lb. again so I went ahead and got a pack.

The rest of the stuff?  Just my usual stuff that I buy at Aldi when I need it and can’t get it for a better price elsewhere.

Bought:

  • Pure Maple Syrup $3.99
  • Canola Oil $2.49
  • Saltines $0.89
  • Almonds $4.99
  • 2 Black Beans $0.59 each
  • Bugles $0.99
  • 2 Great Northern Beans $0.59 each
  • Sweet Potatoes $2.39
  • 2 Flour Tortillas $1.19 each
  • Butter $2.69
  • Cream Cheese $1.29
  • 2 Sour Cream $1.29 each
  • 3 lb. Apples $3.69
  • Mayo $1.99
  • Tilapia 2 lb. $5.99
  • 8 Eggs $1.29 each

Sharp Shopper: $23.50

I wanted some lunch meat and cheese to take on our trip and so I headed to a local discount grocery store to see if I could find any deals there.  I didn’t luck out on cheese but I did find some lunch meat for $2/lb. or less and was happy about that!  I also got some ground turkey that was organic, no-antibiotic ever and no hormones ever (as opposed to lots of meats that say no hormones added) for $1.99/lb.

They also had cottage cheese for $0.99/lb. so I grabbed several of those.  The grapes ($1.19/lb), gummi worms, Cheez-Its ($1.49) and Oikos dips ($0.49 each) were all things that I bought to take on our trip.  Oh and those Oikos Greek Yogurt dips are really good!  I wish now that I had bought a couple more but it was one of those things that I figured if I bought a bunch it would end up being something we didn’t really like.

Misc.: $0

A friend generously shared one of her yellow zucchini with me!  We love zucchini things and I was delighted to receive this.  Did you know that there was such a thing as yellow zucchini?  Me neither.  They intrigue me!

I’ve tried growing zucchini the last couple of years and they always end up getting some blight for some reason.  I always ended up getting about 3 little zucchini and that was it.  So this year I decided to skip planting them and am counting on my friends having bountiful crops and sharing because they don’t know what else to do with them!  (Hint, hint dear friends that are reading this!)  Ha!

Add a Comment