Weekly Spending Summary (8/17-8/23)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Wow, we got back from vacation and dove right back into our usual busy life!  And this week sure felt busy!  I did 2 bushels of peaches, with the help of my sister-in-law and also made some fruit slush too.  (Recipes found below.)  We had enough other things going that I didn’t even bother to do any couponing this week.  The deals weren’t amazing and when I saw how busy I was going to be I simply decided to nix it.  It just didn’t feel worth it!

It wasn’t that I did no shopping though!  You’ll see below that I still did some shopping and ended up spending quite a bit in the process.

Total Spent: $147.52

Aldi: $29.51

Plus 2 corn chips, carrots, tortilla chips and bananas.

As I mentioned, this week was quite busy and I guess as a result I totally missed including a bunch of stuff that I purchased in the picture!  I noted those items underneath the picture above.

I headed to Aldi to get orange juice concentrate to make my Easy Frozen Peaches and Fruit Slush and of course while I was there I had to grab some other things too.

I got the chips for my husband and son to take as a snack to the father/son campout that they went to with some other men from our church last weekend.   The honey mustard was just for fun.  When we were at my brother and sister-in-law’s place last weekend they had some and it was really good.  I often make my own but I don’t think I could make it for this price and the ingredients were nothing strange so I felt good about buying it.  It’s great on sandwiches and would be good on chicken or soft pretzels too!

I wasn’t planning to get a can of pumpkin but I’ve been so hungry for fall desserts and when I saw it I couldn’t resist.  Okay, well I could have but truth is I have the room in my budget so I figured it was okay!  That’s the beauty of having a budget!  I can buy things on a whim and not feel guilty because I know the money is there to pay for it all fair and square.  I ended up using it to make this popular Pumpkin Crunch Cake to enjoy when my parents were around last weekend.  So good!

Bought:

  • BBQ Chips $1.49
  • 2 Corn Chips $0.89 each
  • Kettle Chips $1.79
  • Tortilla Chips $1.19
  • Bananas $0.44/lb
  • Carrots $1.29
  • Mayo $1.99
  • 2 Honey Mustard $0.79 each
  • Ranch Dressing $1.29
  • 3 Crushed Pineapple $0.89 each
  • Pumpkin $0.89
  • Pesto $1.49
  • 7 Frozen Orange Juice $1.29 each

Staples: $3.18

I had to go to Staples to return something and so I grabbed these pens that will be free after Staples Easy Rebate while I was there.

Bought:

  • Papermate pens $3.00

Beiler’s Fruit Farm: $47.80

Um, so I forgot again to take a picture until I was almost done using all of my peaches!  And by then it was dark outside and the lighting was terrible so hence the awful picture!

Anyway… I bought 2 bushels of Red Haven peaches to freeze.  I know that is a lot and I also will get some more peaches to can but we love peaches around here!  The children have them pretty much every day as part of their lunch.  In fact, on the rare day that I decide to change things up and do some other fruit they get annoyed because they love their peaches!

I froze most of them using this recipe which is delicious as is but tastes great in smoothies too.  I also cut a few up into slices, dipped them in a lemon juice/water mixture and then froze them that way.  I had read about it somewhere and thought I’d like to try it and see what I thought.

Kauffman’s Fruit Farm: $9.03
I forgot to take a picture of this but I bought a couple of freezer containers and about a lb. of lunch meat.

Springville Foods: $48.00

My sister-in-law told me about a local store that had butter on sale for $2.25/lb. and offered to get some for me.  In the past, I’ve usually been able to find butter on sale for $2/lb. or less but the prices keep rising so I jumped on this deal.  She got me all that they had at that price, which was 18 lbs.  Then she said they also had 3 lbs. at $2.50/lb. so I had her get those for me too since it’s still less than what I pay for it at Aldi.  Right now butter is $2.99 so by stocking up like this now I saved $14.79!  And since butter freezes well, I just froze it all and will pull it out as needed.

Misc.: $10.00

I withdrew some cash from our checking account to use to pay for grocery things that I buy at our local farmers market.

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom