Weekly Spending Summary (6/8-6/14)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

This week was remarkably more calm than the last couple of weeks and it was so refreshing!  We all needed it desperately!  As I mentioned last week, I’m doing less shopping this summer and so this week I only went to two stores.- although I did end up going to Aldi twice.  That was partially because I offered to grab groceries for a friend that just had a baby and I knew she often shopped at Aldi so I offered to go there for her.  I think though that it will end up keeping me from needing to go there this week so in the long run, it really won’t be an “extra” trip.

Favorite buys:
* Ziploc bags that made me $12!
* Strawberries for $1.00/lb.
* Free Quaker oatmeal cup

Total Spent: $96.24
Total Saved with Coupons: $3.00
Total Saved with Sales: $4.19
Total Saved: $7.19 + 40.09 in gas savings

Giant: $23.52
Total Saved with Coupons: $3.00
Total Saved with Sales: $4.19

I had a rain check for the Ziploc bags and after coupons and gas rewards they ended up being a moneymaker of $12.00!  I didn’t really need them but since they were such a big moneymaker, I figured I’d give them to family to use.  I actually could have saved another $4 with coupons if I had just had my head together.  I printed out four $1/2 Ziploc coupons right before I left to go shopping and left them lying on the printer.  I didn’t think about it until I was at Giant and there was no way it was worth taking all 3 children home again just to get those coupons.  It was a good deal anyway!

(If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $0.80 off a gallon, up to 30 gallons of gas, for purchasing the Ziploc bags.)

The Quaker oatmeal cup was free after a Saving Star credit.  Every Friday they have a “Friday Freebie” offer and you can get something for totally free with their credits.  It’s so easy to do!

The Athenos feta was a total splurge.  I suddenly remembered a Strawberry Lettuce Salad that we love that uses feta cheese and I wanted to make it while we had fresh strawberries.  So I got the cheapest feta I could find, but even so it was rather pricy!  If I had planned ahead I could have gotten it on sale with coupons for at least that or grabbed it at Aldi.  But I didn’t.  That is when I’m grateful for all the money I do save.  It allows me to occasionally splurge like this and not have to feel badly!

Bought:

  • 10 Ziploc Bags $2.00 each
    - bought with rain check
  • Quaker Oatmeal Cup $1.00
  • Atheno Feta Cheese 8 oz. Chunk $4.50

Coupons Used:

  • Two $1/3 Ziploc coupons from Sunday newspaper coupon inserts
  • $0.75/2 Ziploc coupon found lying on shelf in grocery store (doubled to $1.00)

Got Back:

  • 100% back via Saving Star for purchasing the Quaker Oatmeal Cup ($1.00)
  • $24.00 in gas rewards savings for purchasing the Ziploc
  • $5.00 via Saving Star for purchasing $20 worth of Ziploc products

Aldi: $25.56

Grabbed some stuff at Aldi again this week…my favorites like beans, tortillas, onions, potatoes, saltines as well as few other not-so-usual things.  I haven’t seen a good sale on nuts but like to have cashews on hand for a quick snack when I need something to hold me over till the next meal.  I also enjoy snacking on almonds and we also use them a lot in salads.

The bread is to make some bread pudding for our neighbor- told him I’d do it as a Father’s Day gift for him since he loves the stuff.  I need to find a good recipe though.  I’ve never had the stuff before and really don’t know what makes it good!  So if you have a recipe, please let me know!

Bought:

  • 3 lb. Apples $3.59
  • Potato Chips $1.79
  • 5 lb. Red Potatoes $3.49
  • Corn Chips $0.89
  • 2 Black Beans $0.59 each
  • Almonds $4.99
  • Cashew Halves $2.59
  • Saltines 0.89
  • 3 lb. Onions $2.29
  • Bread $0.89
  • 2 Hot Dog Buns $0.89
  • Tortillas $1.19

Misc.: $87.25

* This lovely head of lettuce is straight from my little city garden aka the flower bed.  :)   You might remember that several weeks back, I bought 6 lettuce plants for about $2.50 cents from a local greenhouse.  I planted them in my flower bed among some other plants and we’ve been enjoying the over the last several weeks.  The variety is called New Red Fire and it’s the same kind that I typically buy at our local farmer’s market.  We love it!

And I love that basically I got 5 heads of lettuce for free.  See, I typically pay about $2.50 for a head of this lettuce at market and so buy paying that much for 5 plants, I saved myself some money pretty easily!

A small sampling of the strawberries that I got.

* $58.50 for strawberries at $1.00/lb.
I was super happy to get strawberries for such a great price at a fairly local pick-your-own patch.  The patch is actually about 40 min. away but it is only 10 min. from my in-laws.  We are so blessed to live in an area that has lots of produce farms and the like.  I realize that I can get fruits and veggies for much cheaper than many of you as a result!

My mom-in-law and a few of my sister-in-laws that still live at home went and picked a bunch of strawberries for me and then came and helped me get them ready to put in the freezer.  I was so blessed!  And yes, I have an awesome mother-in-law (as I mentioned on Facebook)!

My mom never froze strawberries but my mom-in-law always crushed them and froze them that way and then they enjoyed them on cake and occasionally as ice cream topping or in smoothies too.  So when we got married, I decided to give it a try and it’s so simple and I’ve learned to really like having them in the freezer  to pull out for all sorts of things.  In fact, I often mix them with frozen blueberries and my frozen peaches to make a refreshing mixed fruit dish.

* $28.75 for milk money
We get milk from a local dairy farm for $2.00/gal. and so withdrew some cash from our checking account to buy milk there.  Do you see all that cream at the top in those jars?  It’s kind of hard to see, but each gallon has about 3 inches of cream on it.  I often skim it off and use is in recipes or for making homemade whipped cream.  And actually, I recently even made butter with it!

Credits: $40.09
The last number of weeks I’ve been buying various items that are part of the Giant gas deals.  Basically, you get points for purchasing the products and then you can redeem those points for gas.  I was able to get a whole tank of gas (30 gallons) for totally free!  However, only $40.09 of that went back into my grocery budget and here’s why.

Several weeks ago there was a deal where if you bought a $500 American Express gift card at Giant, you’d get back $69.05 in free gas.  We did that deal but are planning to use the card for non-grocery things so that money will go back into whatever budget categories we use the gift card for.  (To see the details of these purchases look at my previous Giant purchases under my Weekly Spending Summaries.)

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom
  1. [...] Forgot coupons when I went shopping. I mentioned in my Weekly Spending Summary that I forgot $4.00 worth of coupons when I went shopping.  I had printed the coupons right before [...]