Weekly Spending Summary (5/4-5/10)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:
* Free Tide
* Cheese for $2/lb.
* Free Yoplait Greek yogurt

Total Spent: $3.17
Total Saved with Coupons: $6.60
Total Saved with Sales: $5.15
Total Saved: $11.75

CVS: $0
Saved with Coupons: $3.00
Saved with Sales: $4.05

 It was fun to get Tide detergent for totally free this week by combining a CVS store coupon, a manufacturer’s coupon and a sale!  I also was planning to get a couple of other sale items but they were out of them so I had to just get some rain checks instead.

Bought:

  • Tide Simply $2.94

Coupons Used:

  • $2.00 CVS Tide coupon (came with a Tide sample that I had requested)
  • $1.00 Tide printable coupon

Giant: $3.49
Saved with Coupons: $3.60
Saved with Sales: $1.10

Yes, I got two Yoplait yogurts and yes, one is missing.  That is because I didn’t think and let the kids eat it for lunch before I got this picture taken.  They always think bought yogurt is something special since I typically make our yogurt.  So there was quite a bit of begging going on when they saw me grab this at the store!

I was in the middle of making a special cake for a little party that we threw for my husband when I realized that I didn’t have enough flour to make it!  Ugh, hate when that happens and honestly, because I tend to stockpile I don’t run into it very often.  Anyway, thankfully I had some bread flour on hand and so I just subbed that for the rest of what I needed.

So although I hadn’t been planning to go to Giant this week I decided that I’d better go and get some flour and while I was there of course I grabbed a few deals too!  You know I couldn’t go in and just get flour right?  By the way, I’m not a brand snob about many things (because after all, that’s part of saving- being willing to try whatever brand is cheap) but I do pretty much only buy Gold Medal or Pillsbury flour.  I’ve found that my Easy Homemade Pie Crusts, Gingerbread Cakes and Best Ever Soft Chocolate Chip Cookies all just turn out better with brand name flour.  And I also like to get the unbleached version.  I can’t tell a bit of difference and it’s at least a tiny bit healthier since it’s that much less processed.

After coupons the croutons were $0.45 each and the Yoplait was totally free.

Bought:

  • 2 Texas Toast croutons $1.25 each
  • Gold Medal Flour $2.99
  • 2 Yoplait Greek yogurt $1.00 each

Coupons Used:

  • Two $0.40 Texas Toast coupons from Sunday newspaper coupon inserts (doubled to $0.80 each)
  • Two $0.50 Yoplait printable coupons (doubled to $1.00 each)

Aldi: $49.18

I was so excited about the cheese deal that I happened upon when I was at Aldi last week!  Seriously, I was almost dancing in the aisles!

I had stopped by to get hamburger rolls and a few other odd items and is my habit, I scanned the rest of the store as I shopped to make sure I wasn’t missing any mark downs or specials.  And as I was walking by the one fridge section I saw this “special buy” cheese.  And what do you know, but it was at my buy price of $2/lb.!  I could hardly believe it because cheese prices have jumped crazily around here and I was just telling my husband that we are going to soon need shredded cheese and I’m going to probably have to up my buy price to around $2.50/lb.  And so, since cheese freezes so well and since I was almost out and since prices are rising, well, I kind of went wild and got 9 bags.  Or, uh, 18 lbs.  Oh my, when I put it that way it does sound a little crazy!

The other thing that I bought that I rarely buy is the powdered milk.  The only thing that I use it for is Homemade Cream Soup Mix and if you haven’t tried it, you really should.  I love it and no longer feel awful bad about making recipes that call for cream soup!

Bought:

  • 4 Mozzarella Cheese 2 lb. bags $3.99 each
  • 5 Mozzarella Cheese 2 lb. bags $3.99 each
  • 2 Corn Chips $0.89 each
  • Parsely Flakes $0.99
  • Dry Milk $6.99
  • Sour Cream $1.29
  • Ranch Dressing $1.39
  • Hamburger Rolls $0.89

Misc.: $7.50

* As I mentioned in my 4 Frugal & 4 UnFrugal post, I paid $2.50 for 20 coupons from WizClipsTen of them were for Texas Toast croutons (our favorite) and 10 of them were for Quaker Real Medley oatmeal.  I have a rain check for the oatmeal and the coupons will turn the deal into a very nice moneymaker.  I don’t often buy coupons because typically it is not worth it.  But if it’s an item that we typically use (like the Texas Toast croutons) and I know it will help make it a great deal, I’ll buy them.  Or if it’s something that is part of Giant’s gas deals (like the Quaker Real Medley’s were) and I have to buy a certain amount to qualify it is also sometimes worth buying the coupons.

* $5 of this was cash that I withdrew to buy produce at our local farmer’s market

Credits: $57.00
The last number of weeks I’ve been buying various items that are part of the Giant gas deals.  Basically, you get points for purchasing the products and then you can redeem those points for gas.  I was able to get $57.00 worth of gas for free as a result.  And since I only buy the grocery items that are part of these deals because they either get me free gas or make me money I put the savings back into my grocery budget.  (To see the details of these purchases look at my previous Giant purchases under my Weekly Spending Summaries.)

Add a Comment

Tags: , , | Categories: My Deals

Back To The Thrifty Frugal Mom