Weekly Spending Summary (2/23-3/1)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster, Checkout 51 and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:
* Tuna that made me almost $60!!
* Pampers for $4.99
* Turkey Hill ice cream for $0.83 each
* Dole frozen blueberries for $0.50 each

Total Spent: $90.45
Total Saved with Coupons: $25.00
Total Saved with Sales: $76.38
Total Saved: $101.38 + $120 in gas rewards

Rite Aid: $4.26
Saved with Coupons: $8.00
Saved with Sales: $6.34

Not pictured: 1 gallon milk

One of the ways that I save on diapers is by buying them when they are on sale for a great price.  This week, I was able to get these Pampers for just $4.99 a pack.  The toothpaste was free after coupons/sales.

Bought:

  • Milk $4.26
  • Colgate toothpaste $3.09
  • 2 Pampers $8.99 each

Coupons Used:

  • Two $2.00 Pampers printable coupons
  • $1/$10 any purchase Rite Aid coupon that printed at register
  • $5.00 in UPRewards (Rite Aid coupon that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $3.00 UPRewards coupons for purchasing the Colgate (can be used on next purchase of any item)
  • Two $2.00 UPRewards coupons for purchasing the Pampers (can be used on next purchase of any item)

Giant: $79.35
Saved with Coupons: $17.00
Saved with Sales: $70.04

If you follow me on Facebook, you may have seen the awesome moneymaker that I got this week by purchasing tuna.  This deal was part of the Giant gas deals and basically after sales and gas rewards I not only got 70 cans of tuna for free I also made $58.40 on it!!  I know, crazy, right?  And I have to admit, even I thought I was kind of nuts for purchasing that much tuna but when I figured out how much money it would make I decided it was worth it.  And we really do love tuna- which is obviously a good thing considering I bought so much.  I love using it to make toasted tuna and cheese sandwiches or these tuna quesadillas.  So, maybe I was a bit crazy but at any rate, we’ll have some easy lunches thanks to this moneymaker!

If you aren’t familiar with how the gas deals work, basically you earn so much off a gallon of gas when you purchase a certain number of specific items.  This time I earned $4.00 off a gallon, up to 30 gallons of gas, for purchasing the tuna.

I also got a great deal on the other items that I bought too.  The Powerade was free, the croutons were $0.25 and the potatoes and butter were great buys after in-ad coupons.  The Turkey Hill ice cream and Dole blueberries were part of a frozen food promotion that Giant was running.  When you bought $20 worth of select items you got $10 off instantly.  This made for great deals even without coupons but since I had coupons it was really good!  I used some coupons that I received from requesting them from Turkey Hill (you can call and request coupons from them once a month), a few Turkey Hill coupons that I got from Recyclebank, and some Dole coupons that printed at the register to get the ice cream for just $0.83 and the Dole blueberries for $0.50.  Being able to stock up on deals like this is one of the ways that having a chest freezer saves us money.

Bought:

  • 70 Giant brand tuna $0.88 each
  • 2 Powerade Zero $1.00 each
  • Texas Toast croutons $1.25
  • 5 lb. Russet potatoes $0.99
  • 12 Turkey Hill ice cream $3.50 each
  • 6 Dole blueberries $3.33 each
  • Giant butter $1.77
  • Prego pasta sauce $1.67

Coupons Used:

  • Two $0.50 Powerade printable coupons (doubled to $1.00e each)
  • $0.50 Texas Toast printable coupon (doubled to $1.00)
  • Russet Potato store coupon from ad insert (save $1.51 when you purchase $25 of items)
  • Two $0.50 Turkey Hill coupons (doubled to $1.00 each)
  • Ten $1.00 Turkey Hill coupons
  • Two $1/3 Dole catalina coupon (printed at register)
  • Giant butter store coupon from ad insert (save $0.12 when you purchase $25 of items)
  • $30 instant savings for purchasing $40 worth of select frozen foods

Got Back:

Sharp Shopper: $6.84

I hit up my favorite local discount grocery store in hopes of finding some good deals but unfortunately didn’t find anything too amazing.  We needed lunch meat so I bought some even though it was a tiny bit over my buy price of $2.00/lb.    I also got some more cheese sticks for $2.00/lb.  I love having these on hand for on the go snacks if we need them.  And the sour cream and cottage cheese were both decent prices and items that we needed so I grabbed them too.

Misc.: $0

We buy our eggs from a local farm that sells them for $1.10 a dozen.  I say it’s local, but in actuality it’s about 25 minutes away.  However, it’s in an area that we travel to a lot so I just try to stock up when I’m over that way.  I used some grocery cash that I had to pay for these 5 cartons.

Add a Comment

Tags: , , | Categories: My Deals

Back To The Thrifty Frugal Mom