Weekly Spending Summary (12/29-1/4)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum, Ibotta, Hopster and Saving Star.  Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys this week:

  • Pampers diapers for $4.99/pack
  • Free Gillette Venus razor
  • Men’s Dove body wash for $0.43
  • Utz chips for $0.77

Total Spent: $34.06
Total Saved with Coupons: $36.01
Total Saved with Sales: $28.42
Total Saved: $64.43

CVS: $18.13
Saved with Coupons: $25.00
Saved with Sales: $15.20

Stocked up on more diapers at a decent price- $4.99/pack after coupons/sales.  I now have all the newborn and size 1 diapers I need for the new baby and also about 1/3 of the size 2 diapers.  I’m hoping for at least one more good sale yet before this little one arrives.

The Venus razor was bought with a rain check and was free after coupons/sales.

Bought:

  • 4 Pampers $8.99 each
  • Gillette Venus razor $6.99
    (bought with rain check)

Coupons Used:

  • Four $1.50 Pampers printable coupons
  • $2.00 Gillette printable coupon
  • $17.00 in Extra Bucks (CVS coupon that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $10.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Pampers (can be used on next purchase of any item)
  • $5.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Gillette Venus (can be used on next purchase of any item)

Rite Aid: $0 (used grocery cash)
Saved with Coupons: $3.50
Saved with Sales: $6.18

Since this transaction was only $0.43, I just used grocery cash for it.  The Dove cost me $0.43 after coupons/sales and the Quaker Real Medleys were free.  I used to be able to count on getting body wash for free but the last year it’s been a lot harder to find that kind of sale.  So I’m starting to resort to buying anything $0.50 or less, which really is still a great deal!

Bought:

  • Dove Men+Care Bodywash $3.79
  • 2 Quaker Real Medley Oatmeal Cups $0
    (bought with rain check)

Coupons Used:

Weis: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $6.99
Saved with Sales: $7.04

I had a Weis gift card to pay for this purchase which was $1.54.  I earned the gift card a couple of weeks ago for doing a deal at Weis.  The chips were $0.77 after coupons/sales.  I don’t often buy chips but do like to have them on hand occasionally and when they are priced this low it’s hard to pass them up!  Oh and if you haven’t ever tried the Farm Rich mozzarella sticks, you should.  They are so good!

Bought:

  • Farm Rich Mozzarella Sticks $4.99
  • 2 Utz Chips $1.77 each

Coupons Used:

  • Farm Rich FREE product coupon received for contacting manufacturer ($4.99)
  • Two $1.00 Utz printable coupons (found on manufacturer’s Facebook page)

Walmart: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $0.52

You might remember that a couple of months ago I bought batteries at Walmart and then submitted a rebate for them.  The rebate came in the form of a Walmart gift card and I used that to buy this stuff.  I expected to see some good deals on flour over the holidays but didn’t and since I was getting pretty low I went ahead and bought two bags with the gift card.  I prefer the unbleached flour…works just like regular flour just isn’t quite as processed.

Bought:

  • Meow Mix $0.52
  • 2 Gold Medal Unbleached Flour $1.98 each

Coupons Used:

  • Meow Mix FREE product coupon received via previous manufacturer Facebook promotion ($0.52)

Aldi: $15.93

Just my usual stock up trip to Aldi.  Did you know it’s usually cheaper to cook your own beans instead of buying the canned kind?  That’s what I plan to do with the Great Northern Beans- soak and cook them and then freeze them to use in soups like my Creamy White Chili.

Bought:

  • 2 Hot Dog Buns $0.89 each
  • Great Northern Beans 2 lb. $2.29
  • Ranch Dressing $1.39
  • Canola Oil $2.59
  • Parmesan Cheese $2.39
  • Saltines $0.95
  • Bread Crumbs $0.99
  • Bananas $0.44/lb.
  • 2 Brown Sugar $1.19 each

Misc.: $0

Bought some lettuce from my favorite stand at our local farmer’s market.  I’m so spoiled to get delicious fresh, home grown lettuce all year round!  I used grocery cash to pay for it.

Some of you that are new around here might wonder why you don’t see me purchasing a lot of fruits and veggies.  Throughout the summer I can and freeze a lot of fruits and veggies and then we enjoy them the rest of the year.  I’ve found it to typically be much cheaper than purchasing fresh or even frozen produce throughout the year.

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom