Weekly Spending Summary (9/8-9/14)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum and Saving Star. Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:

  • Huggies diapers for $2.50/pack
  • Huggies and Pampers wipes for less than $1.00/pack
  • Free Green Giant Veggies (after coupons and gas rewards)
  • Orange Juice for $1.99/gal.
  • Tomatoes for $5/bushel (canned various things with them)

Total Spent: $38.65
Total Saved with Coupons: $22.60
Total Saved with Sales: $16.61
Total Saved: $39.21 (plus $135.15 in Ibotta and gas credits)

CVS: $1.48
Saved with Coupons: $11.00
Saved with Sales: $4.10

Yay for Huggies diapers for just $4.00!  Actually I got back $1.50 via Ibotta so they were only $2.50.  I bought the wipes because by purchasing them along with the Huggies diapers I was able to get $2.00 back via Ibotta.

Bought:

  • Huggies Slip-On Diapers $9.49
  • Huggies Wipes $2.99

Coupons Used:

  • $3.00 Huggies printable coupon
  • $2.50 Huggies CVS printable coupon
    - you can use a manufacturer and store coupon for the same item in the same transaction for maximum savings!
  • $0.50 Huggies wipes coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • $5.00 CVS in Extra Bucks (CVS coupon that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $29.25 in Ibotta credit
    - part of this was from Ibotta bonuses that I earned by purchasing some other items earlier….the Huggies just added to that bonus.

Giant: $35.99
Saved with Coupons: $5.60
Saved with Sales: $12.51

I was happy to find Pampers wipes on clearance for $1.71 each.  Usually the cheapest I can find them on sale is $1.99.  After my $0.50 coupon that doubled to $1.00 off I only paid $0.71/pack!

I once again took advantage of Giant’s gas rewards deals.  This week the deal was that for every 7 participating items that you purchased you’d get $0.40 off per gallon of gas (up to 30 gallons) at Giant to Go gas station.  Between the Green Giant Veggies (added the Pillsbury biscuits for my 7th item) and the Nabisco Snack Saks I earned $1.20 off up to 30 gallons of gas.  That made this purchase a moneymaker of  $2.93 after gas savings!

The Nabisco Animal Cracker Snack Saks are going to get donated for kid’s snacks at the mom’s group that I attend.

Bought:

  • 6 Green Giant Peas $1.66 each
  • 2 Pampers Wipes $1.71 each
  • 12 Nabisco Snacks $2.00 each
    - bought with rain check
  • Kettle Chips $2.50
  • Pillsbury Biscuits $1.71

Coupons Used:

  • Two $0.50 Pampers printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • $0.60 Green Giant printable coupon (doubled to $1.00)
  • $0.60 Green Giant printable coupon
  • $1.00 Kettle Chips printable coupon
  • $1/3 Nabisco Snack Saks coupon from Sunday newspaper coupon inserts

Weis: $0
Saved with Coupons: $6.00

This wasn’t the most brilliant purchase I ever made.  :)  I had a $5 catalina coupon that I had gotten several weeks ago (this coupon printed out at the register because I purchased specific items that were part of a catalina promotion) and just never got used.  There were several weeks that I could have used it to get decent deals but just didn’t feel like making the trip to Weis in the midst of my busyness.  This week it was finally necessary that I make the trip whether I wanted to or not since the catalina coupon was expiring.

I couldn’t find any really good deal that I wanted or needed so I just got two things I was needing: plain yogurt to use as starter in my homemade yogurt and high fructose corn syrup free ketchup.

Bought:

  • Heinz Ketchup $3.19
  • Dannon Yogurt $2.79

Coupons Used:

  • $0.50 Heinz coupon received from manufacturer (doubled to $1.00)
  • $5.00 catalina coupon
    - This is a coupon that prints out at the register.  Several weeks back I participated in a deals where I bought certain things and then got this catalina coupon as part of the deal.

Sharp Shopper: $3.57

I was driving by this discount grocery store and thought I’d stop to see if there were any dairy or meat deals to be found.  We don’t drink much orange juice since it can quickly get expensive but I like to have it when we have guests and since we are going to be having weekend guests in a couple of weeks I went ahead and got this gallon and froze it to use then.  Yes, orange juice freeze just fine-  just be sure to pour a little out since it expands when it freezes.

Bought:

  • Orange Juice $1.99
  • 2 Cream Cheese $0.79 each

Aldi: $28.92

I was determined to not go to Aldi this week but gave in when I realized we were out of milk.  My husband usually stops on his way home from work at a local farm and gets fresh, raw milk there.  But since he started college several weeks ago he hasn’t been working as much and therefore can’t always get milk for us.  So I headed to Aldi to get milk since they have milk without RBST (a hormone) and that is also good priced.  While I was there I got a bunch of other stuff in hopes of avoiding having to make an Aldi trip next week and maybe for 2 weeks if I’m lucky!

Oh and just a little side note about the milk.  I was realizing again what a huge blessing we have to be able to get milk from a local dairy for just $2/gallon.  At Aldi I paid twice that and it got me doing some quick figuring.  By simply purchasing our milk from the dairy we save $200-$300 a year!  Yes, it’s a bit more inconvenient in some ways but the savings (and health benefits!) are well worth it!

Bought:

  • Black Beans $0.59
  • 3 Corn Chips $0.99 each
  • 2 Sour Cream $1.29 each
  • Pretzels $1.29
  • Parsley Flakes $0.99
  • Garlic Powder $0.99
  • Tortilla Chips $1.19
  • Canola Oil $2.69
  • Coconut $1.29
  • Bananas $0.44/lb.
  • Saltines $0.99
  • Milk $3.99
  • 2 Baby Carrots $0.59 each
  • Mayo $1.99
  • Salt $0.39
  • Pesto $1.99
  • Brown Sugar $1.29

Centerville Bulk Food: $36.30

Stopped by the bulk food store and stocked up on granola ingredients and a few other things.  The onions are for salsa that I made and canned.

Misc.: $67.54

  • $32 of this was cash that I got to use for fresh produce at our local farmer’s market and for milk from a local dairy.  The potatoes and lettuce that you see are some of the things that I purchased with this money.

  • $25.50 was for 1 1/2 bushels of Baby gold peaches that I got two weeks ago (and forgot to record!).  They were just $8.50 for a half bushel which is a great deal.  I canned these peaches and got 37 1/2 qts.

  • I got 2 bushels of seconds of tomatoes for $10.00 total (I used money from my grocery cash to pay for them).  I canned salsa, diced tomatoes and tomato juice from them.
  • $10.04 was for some misc. stuff I got at the bulk food store that I forgot to take a picture of.

Credit: $135.15

  • $29.25 of this an Ibotta credit for various grocery purchase that I made (as mentioned under my CVS summary above)
  • $105.90 was gas savings credit.  Over the past several weeks I bought various items at Giant that I earned gas rewards for.  I was able to get 30 gallons of gas for free using those rewards!   Part of me is amazed that I used to pass up those gas deals because they seemed like they were too confusing and too much hassle.  (The gas station that I have to go to is about 8 minutes out of my way.)  I’ve learned that it is an easy, good way to boost my grocery budget.
Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom