Weekly Spending Summary (8/25-8/31)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum and Saving Star. Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys this week:

  • Huggies diaper for $4.49/pack
  • Free Gerber baby food
  • $0.50 Turkey Hill All-natural ice cream
  • Kleenex for $0.25/box
  • $0.90 Jif peanut butter

Total Spent: $52.72
Total Saved with Coupons: $59.64
Total Saved with Sales: $49.06
Total Saved: $108.70 + additional gas savings!

CVS: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $14.00
Saved with Sales: $15.20

I used a CVS gift card that I earned through our credit card rewards program to pay for this purchase which was $1.47.  (No worries, we budget for our expenses and pay our bill off in full each month!)

I’m always looking for diapers at a good price.  (My buy price is $5/pack or less.)  I know one of the big ways I can save on this new baby that we are looking forward to is to start buying diapers for it now.  Plus I have a child that still very much uses diapers and one that uses them at night.  Gets expensive really fast!  Using coupons on them and watching for sales really helps cut costs immensely!

Bought:

  • 4 Huggies diapers $8.99 each

Coupons Used:

  • Four $2.00 Huggies printable coupons
  • $3.00 off any purchase CVS coupon received via email (for my birthday!)
  • $3.00 in Extra Bucks (CVS coupon that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $10.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Huggies (can be used on next purchase of any item)

Rite Aid: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $17.89
Saved with Sales: $4.55

I bought a Rite Aid gift card online for 6% off the value and I used it to pay for this purchase which was $0.51.  I really don’t use bought baby food except for the rare times we might take it on trips.  But since this was free I got it and figured if I don’t use it with our new baby I’ll donate it to our local food bank.  It just seemed silly to pass it up!  I’ve been needing a new brush for a while and since Rite Aid emailed me a $2.00 Conair coupon I decided to take advantage of it.  The Tic Tacs were a filler item that I thought my children would enjoy as a special treat.  (I had UPRewards expiring that I needed to use.)  My husband needed a combination lock for school and since I had UPRewards that needed to be used I figured I might as well buy that for him.

Bought:

  • 6 Gerber 1st Foods $0
    - I bought these with a rain check and since they were free after UPRewards that is how they rang them up
  • Conair Brush $5.21
  • Tic Tacs $0.99
  • Schick Hydro 5 $7.99
  • Rite Aid Combination Lock $3.86

Coupons Used:

  • Schick Free Product coupon from Facebook promotion (took off $9.89 even though the razor was only $7.99)
  • $2.00 Conair Rite Aid printable coupon
  • $6.00 in UPRewards (Rite Aid coupon that print at register for purchasing specific items)

Giant: $39.16
Saved with Coupons: $27.75
Saved with Sales: $29.31  (plus additional gas savings)

There were gas deals again this week at Giant- meaning I can earn so much off gas when I purchase certain items.  All in all, I should get $24 back in gas savings for buying the ice cream that I purchased, making it just $0.50/box!  The Gillette and Purex were free after coupons/sales.  The Kleenex was $0.25/box after coupons/sales and the peanut butter ($0.90!), sugar ($1.69) and butter were just great prices after coupons/sales.

Bought:

  • 12 Turkey Hill All-natural ice cream $3.50 each
  • 3 Gillette Shave Cream $2.00 each
  • 2 Purex Detergent $4.55 total (on sale Buy One, Get One Free)
  • 6 Kleenex $0.83 each
  • Jif Peanut Butter $2.50
  • Giant brand Sugar $2.29
  • 2 Giant brand Butter $2.00 each

Coupons Used:

  • Five $1.00 Turkey Hill printable coupons
  • Two $0.50 Turkey Hill coupons received via manufacturer (doubled to $1.00 each)
    - you can call Turkey Hill once a month and request coupons
  • Five $1.00 Turkey Hill coupons found in various magazines that I receive for free
  • $6/3 Gillette coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • Purex FREE product coupons received from Purex Insiders
  • Two $1/3 Kleenex printable coupons
  • $1.60 Jif coupon found in Giant ad (had to spend $25 to use)
  • $0.60 Giant brand sugar coupon found in Giant ad (had to spend $25 to use)
  • $1.50 Catalina coupon that printed at the register when I purchased the Kleenex (I did 2 transactions and used it on the 2nd transactions)

Got Back:

  • $1.50 Catalina coupon for purchasing the Kleenex (these coupons print out of the little coupon machine at the register)
    - as you see above, I used the coupon in my second transaction
  • $0.80 off up to 30 gallons of gas at Giant to Go gas stations.  I earned this by purchasing the Turkey Hill ice cream.  I should be able to get the full 30 gallons which will save me $24.00!

Aldi: $13.56

I bought the pretzels for snacks.  We didn’t used to have snacks- our son didn’t seem to need them.  Our daughter though often seems to get really hungry about an hour before dinner.  So I’ve started giving her small snacks then.  It sure makes my life easier when I’m trying to get dinner ready if she’s happy!

I use Heavy Whipping Cream in place of Cool-Whip.  Yes, I know Cool-Whip is cheaper (I can often get it free), but real whipped cream is so much yummier not too mention healthier too.  It’s just one of those little areas that we’ve decided to try to improve in.

I’ve been making my own homemade dressing for a while now.  (One of our favorites is Mexican Dressing.)  But our 5 yr. old just doesn’t enjoy the homemade versions.  He’ll eat lots of salad if he can use bought Ranch so I decided it is worth the expense.  If anyone has a homemade Ranch dressing that they love or that their kids approve of, I’d love to know about it.  I’ve tried numerous ones and found one that I thought was pretty decent but was too tangy for the son.

Bought:

  • Pretzels $1.29
  • Heavy Whipping Cream $1.99
  • 2 Black Beans $0.59 each
  • Brown Sugar $1.29
  • Ranch Dressing $1.29
  • Bananas $0.44/lb.
  • Saltines $0.99
  • Red Potatoes $3.49
  • Flour Tortillas $0.99

Misc.: $0

I used grocery cash that I had to buy this fresh produce at our local farmer’s market.  It was 3 sweet potatoes and 3 heads of lettuce all for $5.40.

Add a Comment

Tags: , , | Categories: My Deals

Back To The Thrifty Frugal Mom