Weekly Spending Summary (7/28-8/3)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum and Saving Star. Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Favorite buys:

  • Starbucks iced coffee that I made $1 on
  • Ruler, glue and erasers for free
  • 2 Crest toothpaste for free
  • Grapes for $0.99/lb
  • Carrots for $0.64/lb.

Total Spent: $28.76
Total Saved with Coupons: $15.46
Total Saved with Sales: $6.26
Total Saved: $21.72

CVS: $0 (gift card)
Saved with coupons: $1.00
Saved with Sales: $0.49

I used a CVS gift card that I earned through our credit card rewards program to pay for this purchase which was $0.50.  (No worries, we budget for our expenses and pay our bill off in full each month!)

I actually went to CVS for several other items as well but they were out of stock on them so I had to get rain checks.  However, I figured I might as well get my Starbucks iced coffee while I was there- and I even made $1 on it!  Oh and you’ll notice that I wasn’t patient enough to wait to drink it until I got home.  :)   I was having a crazy day…doing corn to freeze by myself as well as numerous other things and that iced coffee was just what I needed.

Bought:

  • Starbucks Iced Coffee $1.50r
  • 2 Free Crest toothpastes
  • Free glue, ruler and erasers

Coupons Used: $

  • $1.00 Starbucks printable coupon

Got Back:

  • $1.50 Extra Bucks coupons for purchasing the Starbucks (can be used on next purchase of any item)

Rite Aid: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $7.00
Saved with Sales: $5.28

My out of pocket would have been $0.93 but I paid it with a gift card that I purchased for 6% savings online.

I was happy to get all of the items you see for free after coupons/sales.  We don’t really drink soda but for free?  Well, I’ll keep it around for when we have some soda loving friends over.  And the school supplies will either get used by our son for preschool or get donated.

Bought:

  • Pepsi $0.99
  • 2 Crest toothpaste $2.99 each
  • Erasers $0.33
  • Glue $0.33
  • Ruler $0.33

Coupons Used:

  • $1.00 Pepsi Rite Aid printable coupon (was actually for Pepsi Next but my store didn’t carry that so they honored it for the Pepsi)
  • Two $1.00 Crest coupons from the Sunday newspaper coupon inserts
  • $4.00 in UPRewards (Rite Aid coupon that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • Two $2.99 UPReward coupons for purchasing the Crest (can be used on next purchase of any item)
  • $0.99 UPReward coupons for purchasing the three $0.33 school supplies (can be used on next purchase of any item)

Giant: $3.00
Saved with Sales: $0.49

We were having some friends over for a snack and I suddenly realized last minute that I had nothing salty to serve with my sweets.  So I ran to Giant and had to pay high price for my lack of planning.  So it goes!  :)

Bought:

  • Utz pretzels $3.00

Aldi: $14.96

Made my usual trip to Aldi.  Was excited to find carrots for $0.64/lb.!  I was needing some for a few recipes including the vegetable soup that I make and can.  It’s been a while since I bought tortilla chips but wanted to get some for the salsa I recently made.  I was happy to find that they only cost $1.19- def. a great price!  The grapes were a great price at $0.99/lb.   I plan to use them to make some yummy fruit slush.  And lastly, I made the discovery that Aldi’s taco seasoning is healthy- it has absolutely no MSG in it and it’s basically just spices and an anti-caking agent which is nothing harmful.  Maybe they always made it this way, I don’t know, but at any rate I was very thrilled.  See, I try to stay away from MSG and as a result have tried various taco seasoning recipes but have never really been happy with them.  They just didn’t taste quite right.  So I’m happy to have found this.  Yeah, maybe it’ll cost me a few cents more than making my own but if it tastes good (and I’m assuming it will) then it’s worth it to me.

On a side note, I love Aldi’s “fun aisle” as I call it.  You know, the aisle that has all sorts of household products that they just get a select amount of.  They have some awesome stuff there right now.  I got some really cool sticker activity books with over 400 stickers for just $3.99!  They are really good quality and I’m going to use them for gifts and for a special thing for our children to do when we travel.

Bought:

  • Parmesan Cheese $2.39
  • Carrots 2 lb. $1.29
  • Tortilla Chips $1.19
  • Grapes 2 lb. $1.98
  • Potatoes 5 lb. 2.99
  • Bananas $0.44/lb.
  • Taco Seasoning $0.35
  • 2 Brown sugar 2 lb. $1.29 each
  • Tortillas $0.99

Sharp Shopper:$5.80

I forgot to record the prices for these items and since this is kind of a discount store the receipt doesn’t show which item cost which amount.  I do know that the tomato sauce was $0.79 each and the bananas $0.49/lb.

I bought the onions and tomato sauce for the salsa that I made and canned.

Walmart: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $6.97

I had a gift card that I had received from My Blog Spark in exchange for reviewing some products.  I used the gift card to cover this transaction which was $5.23.

The Beech-nut Fruities and Purex were free after coupons.  The potatoes?  Well, don’t get me started on them.  :)   I was out of potatoes and knew I would be needing them long before I got to Aldi again so I decided to just grab a bag while I was at Walmart.  I was totally not impressed to find that they cost me a whopping $2.48 than what I pay at Aldi!   Reason number #102 that I dislike Walmart!

Bought:

  • 2 Beech-nut Fruities $0.98 each
  • 5 lb. Red Potatoes $4.97
  • Purex Detergent $4.97

Coupons Used:

  • Two $1.00 Beech-nut printable coupons
  • Purex Free Product coupon received as part of Purex Insiders ($4.97)

Misc.: $5.00

The $5 was for cash that I used to pay for some fresh produce.

Pic. #1: Cantalope that cost me $0.75 and peppers that were $0.10 each (used the peppers for making salsa)

Pic. #2: Eggs bought at a local farm for $1.10 doz.

Pic. #3: Onions and pepper bought at the same farm that I got the eggs.  I forget how much the onions were but the peppers cost $0.20 each.  I used the onions and peppers for my salsa and marinara sauce that I canned.

Pic. #4:  I got these second tomatoes for $3/half bushel and used them to make salsa and diced tomatoes that I canned.

Pic. #5:  I recently had a birthday and my sister-in-law gave me 4 loaves of her homemade bread as my gift.  I can’t tell you how thrilled I was as I was out and didn’t really have time to make more myself.  It was the perfect gift for this busy mom!

Pic. #6:  Some more of the great practical birthday gifts that I received.  :)

Add a Comment

Tags: | Categories: My Deals, The Thrifty Frugal Mom

Back To The Thrifty Frugal Mom