Weekly Spending Summary (6/16-6/22)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum and Saving Star. Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Well, so much for not spending much this week!  I really didn’t do that much shopping but got a bunch of strawberries to preserve and a stocked up on a bunch of butter and well….it just kind of all added up.  :)

Total Spent: $132.15
Total Saved with Coupons: $9.25
Total Saved with Sales: $21.81
Total Saved: $31.06

CVS: $0
Saved with Coupons: $4.00
Saved with Sales: $1.00

Hardly got a thing at CVS this week- the deals just weren’t worth it!  I have a family member who uses Depends so whenever I can I like to get them to help them out.

Bought:

  • Depend Starter Kit $3.99

Coupons Used:

  • $3.00 Depend CVS printable coupon
  • $1.00 Depend coupon from Sunday newspaper coupon inserts

Rite Aid: $0 (used grocery cash)
Saved with Coupons: $5.25
Saved with Sales: $3.58

I returned an item to Rite Aid and used that money to pay for this purchase which cost me $2.84.

Bought:

  • 2 Colgate Mouthwash $2.99 each
  • 2 Dentyne Gum $1.00 each

Coupons Used:

  • Two $2.00 Colgate coupons from Sunday newspaper coupon inserts
  • $1/2 Dentyne printable coupon
  • $0.25 Dentyne Rite Aid Video Values coupon

Got Back:

  • Two $1.00 UPReward coupons for purchasing the Colgate (can be used on next purchase of any item)
  • $1.00 UPReward coupon for purchasing the Dentyne (can be used on next purchase of any item)

Giant: $11.75
Saved with Sales: $2.23

I realized that I did the gas deal for the yogurt incorrectly last week and needed to actually buy 2 more to get the gas points as I had figured.  Thankfully, Giant customer service was great about it and let me buy 2 more this week even though the deal is no longer running and then they manually added the gas points to my account.  Also, instead of making $16 on them I only will be making $14.  Somehow my brain was rather muddled and I totally figured everything incorrectly!

The Pringles are part of a deal where you buy 5 and you get $5 off instantly.  They were out of stock on them but they let me buy 3 this week and then gave me a raincheck for another 2 with a note to take $5 off then.  In retrospect, this is one of those deals I wish I hadn’t done.  I’m not usually a fan of Pringles (and they really are not healthy!) but for some reason was craving them last week so the deal pulled me in.  Funny thing is, now I’m no longer in the mood for them and I’m also realizing that at $0.50/can they were a good price but they were not something that we really need.  It was $2.50 that I could have easily saved and used more wisely elsewhere.  So…I keep living and learning.  :)

I was really excited about the Old El Paso deal since it was part of a gas points promotion.  When you bought 7 participating items you got 400 gas points which I usually figure as at least $8.00 in gas savings.  So I made at least $2.75 just by purchasing the Old El Paso!  I would have happily bought more but I already have enough gas points from previous weeks to get a full tank of gas for free and wasn’t sure what I’d do with the extra points.  Kind of a bummer when I could have made some decent money on them!  I’ll probably end up donating the seasoning though since I prefer homemade as it’s MSG free.

Bought:

  • 2 Yoplait Greek yogurts $1.00 each
  • 3 Pringles $1.50 each
  • 7 Old El Paso Taco Seasonings $0.75 each

Misc.: $120.40
Saved with Sales: $15.00 (the Staples deal)

This was for various things:

  • $55.40 were for strawberries
    I picked a bunch with my mom and sisters-in-law and got 34 qts. crushed berries, had 4 qts. for fresh eating and enough for 2 recipes of strawberry jam.  I was pretty happy because this cost much less than what I usually pay when I buy them already picked from a local strawberry farm.  Typically I pay about $2.50/qt. but by picking them this year I got them for about $1.40/qt.  I felt like this year my children were at a stage where I could easily pick while they were babysat.  Not sure how it will work out until another year but it definitely saved me money this year!
  • $25 for $40 Staples gift card
    I am taking this out of our grocery budget because I plan to use it to pay for the free copy paper deals that I do at Staples which will turn them into a moneymaker for me!  :)   Should be a great way to help boost my grocery budget in the long run.
  • $20 for butter
    My mother-in-law got 10 lbs. butter for me from a local Amish store for $1.99/lb.  I only use butter (no margarine or Crisco) and so I go through a lot.  I only had a couple of pounds left in my freezer so I was pretty excited to get stocked up again!
  • I also have been getting lots of lettuce from our little garden the last couple of weeks.  It’s so much fun to be able to just walk out my back door and cut lettuce whenever I want it.  I’m not sure how much it has saved me but at least $10, maybe more.
  • $20 for milk
    We buy our milk from a local dairy for $1.50/gallon.  I got out some cash to use to pay for this.
Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom