Weekly Spending Summary (3/17-3/23)

And yet another week of lots of shopping.  Here are my favorite buys:

  • Land O Lakes butter for $1.50
  • Havarti cheese for $1.00/lb!  (sells for $9.50 on Amazon)
  • Scott toilet paper for $3.37/12 pack
  • $0.50 Shout and Ziploc bags’
  • $0.25 Kleenex
  • Money making Quaker Medley’s oatmeal
  • Shredded Cheddar Cheese for $2.00/lb

Total Spent: $85.36
Total Saved with Coupons: $37.00
Total Saved with Sales: $42.72 +22.38 in gas rewards
Total Saved: $ 102.10

CVS: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $16.50
Saved with Sales: $14.00

As the picture says, I actually bought 4 of these.  And no, they are not all for us.  My in-laws are going to take 2 of them and the rest we’ll keep.  At just $3.37/pack I figured I can’t go wrong in stocking up!

Bought:

  • 4 Scott Tissue $7.49 each

Coupons Used:

  • Two $2.00 Scott printable coupons
  • $1.00 Scott coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • $1.50 Scott coupon from Catalina coupon machine at Giant (the coupon printer at the checkout)
  • $10.00 in Extra Bucks (CVS coupons that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $10.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Scott (can be used on next purchase of any item)

Giant: $25.87
Saved with Coupons: $12.50
Saved with Sales: $10.82

In all reality, I only paid $3.49 for all of the above items.  Read on to understand why.

Okay so this is going to get a little confusing.  Giant often has what they call Gas Deals.   When you buy a certain number of specific items you get gas points which you can then use to save $0.20/gal. (or whatever the promotion is) on gas.  In the past I haven’t done these deals because (1.) the closest participating gas station is not on any of my usual routes and is about 7 min. out of the way and (2.) it just seemed to confusing to try to figure out how to do the deals with our budgeting.  Do you figure the savings as grocery savings or gas savings? The other thing was, many of the gas points items were not items that we really used that much and so I wasn’t sure it was worth buying them just because they were really cheap.  (Think lots of processed foods.)  The flip side is, many of the items were moneymakers which tempted me sorely.

Well, this week there were a number of items that were gas deals that were things that I knew we would use and were a great deal, so after talking to my husband I decided to get them.  We decided to figure the savings as grocery savings since the reason I was buying the products was to ultimately save money on groceries.  So for instance, this week I figured I saved $22.38 with gas savings.  You’ll notice at the end of this post I have a “Credit” section and there you’ll see that I credited my grocery budget with that amount.  I’m going to try this and see how it works.  If it gets too confusing, we’ll have to figure something else out.

The Pepsi was free after a manufacturer’s coupon.  The Ziploc, Kleenex, Shout and Quaker were all gas deals.  The Ziploc bags and Shout were just under $0.50 each after all my savings.  The Kleenex was just under $0.25 each and the Quaker (bought with a rain check from a previous weeks gas deal) was a money maker of $3.25!  The Pampers wipes were a great buy at $0.99 each and the Giant sugar was much cheaper than I can get it at Aldi- the bummer was that you could only buy one.

Bought:

  • Pepsi Next $1.50
  • 4 Ziploc Bags $2.00 each
  • 4 Kleenex $1.50 each
  • 4 Pampers Wipes $1.99 each
  • 4 Shout $2.00 each
  • Giant Sugar 4 lb. $1.69
  • 3 Quaker $1.33 each

Coupons Used:

  • Free Pepsi Next coupon from Facebook promotion (took off $1.50)
  • Two $1/2 Ziploc printable coupons
  • $1/4 Kleenex coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • Four $0.50 Pampers printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • $0.75/2 Shout printable coupon (doubled to $1.00)
  • $1/2 Shout coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • $0.50 Quaker printable coupon (doubled to $1.00)
  • Two $0.50 Quaker printable coupons

Weis: $14.00
Saved with Coupons: $8.00
Saved with Sales: $17.90

 

Loved getting some of my favorite things for great prices: Gold Medal unbleached flour (love this flour!) for $2.00, Land O Lake Butter for $1.50/lb, and Heluva Good Extra Sharp (our favorite!) Cheese for $1.00.

Bought:

  • 2 Gold Medal Unbleached Flour 5 lb. $2.00 each
  • 4 Land O Lakes Butter $2.50
  • Heluva Good Cheese $2.00

Coupons Used:

  • Four $0.50 Land O Lakes Butter printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • Four $0.50 Heluva Good printable coupons from manufacturer’s website (doubled to $1.00 each)

Aldi: $25.91

Just a bunch of my favorite things at Aldi.  I don’t often buy potatoes there but we were having guests for Sunday lunch and I needed 10 lbs. of potatoes.  I can often get them for $0.30/lb at Giant but since I failed to plan ahead I just grabbed them Aldi.  I was happy to see that they were only $0.39/lb. there and honestly the potatoes were nicer so I think I just might continue to get them there even if they are a tiny bit more.

Bought:

  • 2 Potatoes 5 lb.  $1.99 each
  • 2 Black Beans $0.59 each
  • Bananas $0.44/lb.
  • 4 lb. Oranges $1.79
  • 2 Butter $1.99 each
  • Cream Cheese $0.99
  • Saltines $0.99
  • Corn Chips $0.99
  • Tortillas $0.99
  • 2 Sour Cream $1.29 each
  • Mayonnaise $1.99
  • Kitchen Trash Bags 80 ct. $4.99

Sharp Shopper: $20.20

Sharp Shopper is a discount grocery store in a our area.  I drive by it on my way to a local mom’s group that I attend so when I have time I like to stop by and see what deals I can find.  I typically head straight for their meat/cheese/dairy section because while the rest of the store has decent prices, I can do better or just as good at Aldi and with using coupons.  But I can often find real bargains in the meat/cheese/dairy department.

My favorite buys this week were the cheese.  I got Havarti cheese for $1.00/lb ($0.50/block)!  I’m kicking myself now for not getting more.  For some reason I was thinking it was $2.00/lb when I bought it, which is still a great price.  But since I’ve never had Havarti cheese and was a little bit afraid we might not care for it I didn’t want to get too much.  We loved it though and I wish I would have gotten more- it doesn’t expire until May ’13.  Oh, and by the way, this same cheese is going for $9.50/lb. on Amazon!

And yes, I know I just got 5lbs. of shredded cheddar cheese recently but I haven’t been able to find it for under $2.00/lb. in ages so I scarfed this up anyway.  I divided it out into freezer boxes and froze it for use later.

  • 2 Mozzarella Cheese 1 lb. $1.99 each
  • Farmer’s Cheese $0.75
  • 3 Smoked Havarti Cheese 8 oz. $0.50 each
  • 3 Hillshire Farms Lunch Meat 8 oz. $0.50 each
  • Sliced Ham 8 oz. $0.99
  • Oscar Mayer Hot Dogs (no filler or preservatives) $1.49
  • 5 lb. Shredded Cheddar Cheese $9.99

Misc.: $30.00

Purex Crystals Detergent

Dial bodywash review, Starkist Tuna Creations review

Lots of miscellaneous stuff this week.  Let’s see if I can explain it all without getting too wordy and confusing.  :)   But I’ll warn you it’s going to be hard on the Purex detergent!

The Purex detergent and Dial soap were both sent to me in exchange for a review as part of the Purex Insiders program.  I typically am not a fan of scented laundry products.  (I know, I’m weird.  I just don’t like smelling like Fresh Rain or Mountain Springs.)  But I have to admit that I really, really liked this Purex plus Fabric Softener Detergent.  Basically this detergent combines Purex Crystals with it’s detergent meaning that you only have to buy one product to do the job of two.  Anyway, what I really liked using this detergent on was my towels.  Ever get tired of that musty towel smell?  My husband and I both really dislike it and it kind of grosses us out.  So while I add a little bleach to my white towels to kill germs and help eliminate the musty scent, my colored towels don’t take to that too well.  I often add vinegar to them which helps but this Purex plus Fabric Softener Detergent was awesome.  It made our colored towels smell wonderfully fresh and since Purex Crystals are mostly natural they are okay to use on towels- unlike most fabric softeners.  So I’m kind of sold on this Purex detergent and plan to keep using it for our towels. My only complaint is that I wish they would make the fill lines on the cap more easy to decipher.  What’s with that anyway?

Dial partnered with Purex to have their Insiders review their latest product, the Dial Coconut Water Body Wash.  Coconut water is found in young, green coconuts and is rich in antioxidants and electrolytes that provide replenishing hydration, so obviously this body wash is touted as being super at keeping your skin from being dry.  Well, I admit that I was skeptical.  I get really dry skin in the winter and it is hard to keep it moisturized.  I have been using some Olay bodywash that I had gotten for cheap (of course!) and really like it since it seemed to help my skin not be quite as dry.  Then I switched to this Dial Coconut Water body wash- which smells lovely by the way!- and was even more impressed.  I used it for well over a week and seriously, my skin really didn’t feel as dry as usual.  I didn’t do anything else different that I can think of so I really think the body wash did help.  My only complaint with it?  It seemed to take a bit more to get a good lather than the Olay body wash that I was using previously.

The Starkist Tuna Creations (Sweet & Spicy) was sent to me as part of the Smiley360 program.  This Asian style tuna seasoned with spicy peppers and sweet onions really takes tuna to a whole new level.  I made some tuna salad and used it in a sandwich.  It was different but I liked it.  It was just “zippy” enough to create some excitement and the sweet part wasn’t overpowering.  I would really like to try it as  salad topping- I think it would be excellent.

The Ocean Spray was a gift from some friends of ours that we had over for Sunday dinner.  As you can see, we didn’t waste any time enjoying it!  The stuff in the container labeled “Homemade” in the last picture is homemade baked beans that another friend shared with us.  She had taken them to our fellowship meal at church and had more leftover than she needed and kindly shared with us.  They were really good and we definitely enjoyed being the recipients!  :)   (Thanks, Sarah!) 

The lettuce and mushrooms were from our local farmer’s market.  I paid for them with grocery cash that I had.

The $30 was for 15 lbs. of ground beef we bought from a dairy farmer from our church.

Disclosure:
The Purex brand provided me with a sample of Purex detergent plus Fabric Softener with Crystals Fragrance in exchange for a product review.  However, all the opinions expressed here are my own.

Dial Soap provided me with a sample of the new Dial Coconut Water Body Wash in exchange for a product review.  However, all the opinions expressed here are my own.

Smiley360 provided me with a sample of Starkist Tuna in exchange for a product review.  However, all the opinions expressed here are my own.

Credits: $30.62

  • $22.38 for gas points (see Giant details)
  • $8.24 from my mom-in-law and sister-in-law for toilet paper and Shout that I bought them (what you see under CVS and Giant)
Add a Comment

Tags: , | Categories: My Deals

Back To The Thrifty Frugal Mom