Weekly Spending Summary (3/10-3/16)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum and Saving Star. Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Goodness, I spent a lot this week!  Kind of made me gulp when I totaled it all up.  But I got many things that I was needing and some really good deals too so it is all good, I think.

Some of my favorite buys:

* Banana Boat suncreen that I made $1.00 on
* St. Joseph’s aspirin that I made $2.94 on
* Neutrogena hand cream (our favorite!) for just $1.24 each
* Free Greek yogurt
* Ellios pizza for just $0.50 each
* Frozen Fruit for around $1.45/bag
* Free printer paper
* Oranges for $0.45/lb.

Total Spent: $116.16
Total Saved with Coupons: $54.63
Total Saved with Sales: $89.88
Total Saved: $144.51

CVS: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $30.98
Saved with Sales: $9.57

I used a CVS gift card that we earned through our credit card rewards program to pay for this purchase.  Had I not used the card my out of pocket would have been $18.96.  (And just in case you are wondering, we carry no credit card debt.  We use the card and pay it off in full each month.  We like the convenience and also love earning rewards for our purchases.  Sometimes we earn as much as 5% cash back!)

This is kind of confusing but I plan to give two of the packs of Pampers away as baby gifts.  I included them here though so that you could see how I did the deal.  If you look at the bottom of this post you’ll see a Credits heading.  I credited my grocery budget for the diapers there since the cost will come from our Gifts Given budget.

Bought:

  • 3 Pampers Diapers $10.00 each
  • CVS brand Jelly Beans $0.99
  • Poise $3.99 (bought with rain check)
  • Brookside Dark Chocolate $0.67 (bought with rain check)
  • Tena Underwear $14.29

Coupons Used:

  • Three $1.50 Pampers printable coupons
  • $3.00 Poise coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • $14 Tena coupon received from manufacturer
  • $9.48 in Extra Bucks (CVS coupons that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $10.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Pampers (can be used on next purchase of any item)
  • $0.99 Extra Bucks coupon for purchasing the CVS Jelly Beans (can be used on next purchase of any item)
  • $1.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Poise (can be used on next purchase of any item)
  • $1.00 Extra Bucks coupon for purchasing the Brookside Dark Chocolate (can be used on next purchase of any item)
    - this would usually have just printed a $0.67 EB but with rain check items the coupon always gets rounded up to the nearest dollar!  :)

Rite Aid: $9.86
Saved with Coupons: $13.65
Saved with Sales: $38.73

I returned an item that I bought earlier and used that money to pay for part of this purchase, otherwise my total would have been $5.61 more.

I’m sure some of you are wondering why I bought a pint of milk.  Well, there’s a funny little story behind that pint.  I was making a chocolate cake with caramel icing to take to our church’s fellowship dinner on Sunday and in the middle of making the cake part our older neighbor man stopped by to chat.  Well, this particular recipe uses baking soda as the raising agent and you are to mix the baking soda with boiling water and as the last step you mix that into the rest of the ingredients.  Because of my interruption, I totally forgot about adding the baking soda and ended up with a rather flat, brownie-ish cake.  Sigh.  And to make matters worse this exact same thing, including the neighbor man stopping by happened less than a month ago!  Well, I didn’t really feel like having another whole flop cake to try to eat so I decided to get creative and make a trifle with it.  Problem is, you can’t use raw milk to make instant pudding.  So since I was going to Rite Aid anyway, I grabbed a pint of milk to use in my pudding for the trifle.  No, it wasn’t the most economical choice probably but I was in the mood to be creative and see if I could concoct something good out of it and besides, it was far better than throwing it out or trying to eat it all as-is!

The Banana Boat was a $1 moneymaker, the St. Joseph aspirin a $2.94 moneymaker, the Blue Diamond almonds just $1.00 each and the Neutrogena, our favorite hand cream hands down, was just $1.24 each!

Bought:

  • 2 Banana Boat Sunscreen $10.99 total (on sale Buy One, Get One Free)
  • Pint of Milk $0.99
  • 2 Blue Diamond Almonds $3.99 (on sale Buy One, Get One Free)
  • 2 Neutrogena Hand Cream $7.48 total (on sale Buy One, Get One 50% off)
  • 2 St. Joseph’s Aspirin 200 ct. $8.99 each
  • St. Joseph’s Aspirin 120 ct. $5.84

Coupons Used:

  • Two $1.00 Banana Boat printable coupons
  • Two $1.00 Blue Diamond printable coupons
  • $5/2 Neutrogena coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • Two $4.50 St. Joseph’s coupons from the Sunday newspaper coupon inserts
  • $2.25 St. Joseph’s coupon from the Sunday newspaper coupon inserts
  • $12 in UPRewards (Rite Aid coupons that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • Two $5 UPReward coupons for purchasing the Banana Boat (can be used on next purchase of any item)
  • $20 UPReward coupon for purchasing the St. Joseph’s (can be used on next purchase of any item)
    - I had bought another bottle of St. Joseph’s last week that also counted towards this reward

Giant: $20.26
Saved with Coupons: $10.00
Saved with Sales: $41.58

Wowzers this was an amazing week at Giant!  I got over $60 worth of groceries for less thank $13! The Dole fruit and Ellio’s pizza were part of a deal where when you bought $25 worth of certain products you instantly saved $15.

Even though I can/freeze most of the fruit we consume I jumped on this Dole frozen fruit deal when I did the math and realized that it was a nice amount cheaper than what I pay when I freeze my own peaches and strawberries.  And I’m sure some of you are wondering about all that pizza since you know I rarely buy that kind of thing.  (And yes, I just recently bought 4 DiGiorno pizzas too!)  Anyway, I’m beginning to wonder if I’ve lost my head or something buying it all.  But no, really, here’s the scoop.  I realized that I would just be paying just $0.50/box after coupons/sales and I got to thinking about how nice it would be to give my husband something different than the usual sandwiches in his lunch.  One box of pizza will give him 2-3 lunches and so while it might be a tiny bit more than the cost of his sandwiches I decided to go ahead.  He never complains about eating sandwiches almost every day- in fact he chooses to eat them- but I knew he would enjoy a change of pace.  And with some of the busy weeks coming up I knew I would enjoy the speed of packing pizza for his lunch!  :)

The yogurt was free after coupons/sales and the croutons and Snuggle just a great price.

Bought:

  • 4 Yopa yogurt $1.00 each
  • Texas Toast Croutons $1.25
  • 11 Ellios Pizza $2.50 each
  • 6 Dole Frozen Fruit $3.19 each
  • 2 Dole Frozen Fruit $2.89 each
  • Snuggle $2.50

Coupons Used:

  • Four $1.00 Yopa printable coupons
  • Five $1.00/2 Ellios printable coupons
  • $0.50 Snuggle printable coupon (doubled to $1.00)

Aldi: $28.96

Bought:

  • 3 Oranges 4lb. $1.79 each
  • Sweet Potatoes (4) $1.99
  • Bananas $0.44/lb.
  • Pinto Beans 2lb. $1.79
  • Spinach 9 oz. $1.79
  • Saltines $0.99
  • 4 Cream Cheese $0.99 each
  • Pepper Grindere $1.49
  • 5 Butter $1.99 each

Staples: $7.41

If you’ve been reading my blog for a while you know that I often put paper purchases in my grocery expenses.  The reason I do this is because we primarily use this paper to print coupons and usually the cost is minimal because I buy it when it is free after rebate and the only thing I have to pay is the tax.  Today this tax was just $0.42!

I’m trying to stock up a bit on paper because my husband is planning to go back to school this fall and so I anticipate going through more than we have the past number of years.

Bought:

  • Staples Copy Paper 500 ct. $6.99

Will Get Back:

Centerville Bulk Food: $37.70

Finally was able to go to our local bulk food store and stock up on the staples that I like to purchase there.  Sorry I don’t have the prices listed.  It’s an Amish run store so they use an old cash register that doesn’t list the actual item on it so it’s kind of a pain for me to get all the prices together to list.  If there is something you are curious about the how much they sell it for just ask and I’ll be happy to see if I can tell you.

Most of what I got are the ingredients for my Homemade Granola recipe, a staple around here.  I should mention that I paid more for the cheese than I think I’ve ever paid.  I try to pay $2/lb or less but have had a harder time doing that lately.  I hate shredding my own cheese, so I like to buy these big 5lb. bags of pre-shredded and typically it’s about $2/lb. or just a bit over.  This time though I paid a whopping $2.60/lb!  Still a good price really, I know, but nevertheless it galled me.

Raw sugar
Brown Sugar
Rolled Oats
Oatmeal
Raw Wheat Germ
Sunflower Seeds
Popcorn
Basil
Ginger
Cinnamon
Cheese

Misc.: $22.30


This was the cash I had left over from the money I got out for my bulk food store purchase.  I will use it to buy produce at our local farmer’s market.  I also got out $20 to use to buy milk from a local dairy.  We love getting whole, raw milk!

The flour is fresh ground from my mom-in-law.  They get big 50lb. bags of wheat and then I get my whole wheat flour from them to use to make bread and such.  I pay her $6 for those two big container’s full.  The eggs were a gift from some friends of ours who we invited for lunch last Sat.  They are free-range and huge!  Don’t you love the green and pink ones?  :)

Credits: $10.33

As I mentioned above under the CVS summary, this was for diapers that I purchased and plan to use as a gift.

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom