Weekly Spending Summary (2/10-2/16)

Some of you have wondered where I get my printable coupons. Here are the main coupon sites that I use: Coupons.com, Coupon Network, Smart Source, Red Plum and Saving Star. Manufacturer websites and Facebook pages are another great source.

Well, after being away for 6 weeks we finally are back home as of Friday.  I headed out Saturday and did a couple of quick stops at several stores to get a few deals and things I needed.  It was good to have a break from regular deal shopping but I’m kind of ready to get back into it again.  I admit, it did feel a bit shocking to spend to much in one week after weeks of very little spending!

Total Spent: $60.88
Total Saved with Coupons: $26.91
Total Saved with Sales: $23.10
Total Saved: $50.01

Rite Aid: $0.96
Saved with Coupons: $7.92
Saved with Sales: $8.30

I was excited to get my favorite shave cream for free this week!  This stuff works so much better than gel in my opinion.  And to actually make $2 on it after coupons/sales?  Well, let’s just say that I was more than tickled.  The Sucrets were free after coupons/sales and since I have no need of them I plan to give them to our elderly neighbor who uses them all the time.

Bought:

  • 4 Skintimate $2.96 each
  • 2 Sucrets $1.50 each

Coupons Used:

  • Two Skintimate Buy 1, Get 1 Free printable coupons ($2.96 each)
  • Two $1 Sucrets printable coupons

Got Back:

  • $8 in UPReward coupon for purchasing the Skintimate (can be used on next purchase of any item)
  • $1 UPReward coupon for purchasing the Ludens (can be used on next purchase of any item)

Weis: $2.71
Saved with Coupons: $12.99
Saved with Sales: $14.80

Okay, first off let me just explain a couple of things.  I bought the cereal with a rain check and for some reason the cashier and shift supervisor didn’t know how to ring it in correctly.  I should have paid $1.41 more than what I did and told them that they were undercharging me but they insisted it was fine.  What are you to do when that happens?

I was excited to get stocked up on cereal again.  We don’t eat it that much since we enjoy homemade granola more but it is fun to have it occasionally as a treat and I like to have it on hand for when we have guests since not everyone is used to homemade granola.  The great thing is that by purchasing 8 cereals I also got a gallon of milk free.  Since we just got back from being gone for 6 weeks we really needed that milk!  Oh and note too that I will get $1.00 back via Saving Star so if they would have charged me correctly I would be paying just $0.39/box of cereal plus I got a gallon of milk for free!

Bought:

  • Beech-nut Fruities $0.99
  • 4 Cheerios $1.49 each
  • 2 Cinnamon Toast Crunch $1.49 each
  • 2 Total $1.49 each
  • Milk $4.19

Coupons Used:

  • $1.00 Beech-nut printable coupon
  • Three $0.50 Cheerios printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • $0.50 Cheerios coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • Two $0.50 Cinnamon Toast Crunch printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • Two $0.75 Total printable coupons (doubled to $1.00 each)
  • FREE milk coupon for purchasing 8 General Mills cereal ($3.99 value)

Got Back:

  • $0.50 Saving Star credit for purchasing the Cheerios
  • $0.50 Saving Star credit for purchasing the Cinnamon Toast Crunch

Target: $25.86
Saved with Coupons: $6.00

I stocked up on more diapers since they were just $4.54/pack after coupons/sales.  I also grabbed yard sale stickers and a lighter for $0.95 each while were there.

Note that all the prices below reflect 5% savings for using my Target REDcard.

Bought:

  • 4 Pampers Diapers 8.54 each
  • Garage Sale Stickers $0.95
  • Lighter $0.95

Coupons Used:

  • Four $1.50 Pampers printable coupons

Got Back:

  • Two $5 Target gift cards- 1 each for purchasing 2 Pampers diapers
    - I used one gift card on the second transaction and will keep the 2nd gift card to use for future Target grocery purchases

Aldi: $11.35

Bought:

  • Corn Chips $0.99
  • Vanilla $1.99
  • 2 Black Beans $0.59 each
  • 2 Tortillas $0.99 each
  • Bananas $0.44/lb. $1.13
  • Oranges 4 lb. $1.79
  • Red Potatoes 5 lb. $2.29

Misc.: $20.00

I withdrew cash for produce purchases at market, eggs and milk from local farms and other such things.

Add a Comment

Tags: , , | Categories: My Deals

Back To The Thrifty Frugal Mom