Weekly Spending Summary (12/23-12/29)

Whohoo!  With some careful planning I was able to get everything I wanted to get this week for just under $10 and still stay under budget for the year!  (I’ll be doing my Monthly Spending Summary soon.)

My favorite buys this week:

  • Free Hershey’s Simple Pleasures
  • Free Keri lotion
  • Cheese for $2/lb.
  • Sour Cream for $0.50
  • Free Izze beverage
  • Chicken Drumsticks for $0.50/lb.

Total Spent: $9.95
Total Saved with Coupons: $30.53
Total Saved with Sales: $24.96
Total Saved: $55.49

Rite Aid: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $17.99
Saved with Sales: $2.65

I used a gift card that I purchased at a discounted price online to pay for this purchase, otherwise my total would have been $0.61.

I’ve never tried the Keri lotion before, but for free I figured I’d be willing to give it a try.  I always have such dry skin in the winter and am always looking for something to help it.  The chocolates, well who doesn’t like them?  And I had fun gifting one to my mom.  Shh….don’t tell her I got them for free.  :)

I had a $3 UPReward that I earned for signing up for an account on RiteAid.com.  I also had another $3 UPReward that was going to expire and I had no idea what to use them on.  So since I needed Shout and since tuna is something we can always use I decided to go ahead and use it on them even though they really weren’t the best price ever.

Bought:

  • 3 Bumble Bee Tuna $1.00 each
  • Shout $3.59
  • Keri Lotion $5.99
  • 2 Simple Pleasures Chocolate $3.00 each

Coupons Used:

  • $5.00 Keri Lotion coupon in Rite Aid ad
  • $2.00 Keri Lotion printable coupon (adjusted down to $0.99 since Rite Aid doesn’t give coupon overage)
  • Two $1.50 Simple Pleasures printable coupons
  • $6.00  in UPRewards (Rite Aid coupons that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $3 UPReward coupon for purchasing the Simple Pleasures (can be used on next purchase of any item)

Weis: $7.01
Saved with Coupons: $8.00
Saved with Sales: $10.32

I used $0.99 of change to pay for this purchase otherwise my total would have been $8.00.

Yay for getting cheese for $2/lb.!  I know some of you think that it is impossible to do that but if you have a store that doubles coupons and they carry this Heluva Good cheese you should be able to do the same thing when they put it on sale.  We love sharp cheddar and as a side note, I was reading recently that if you use sharp cheddar in recipes you don’t need to use as much since you’ll have more flavor with less cheese.  I haven’t tried it, but it makes sense and it sounds like an easy way to save money.

Bought:

  • 8 Heluva Good cheese (8 oz.) $2.00 each

Coupons Used:

  • Eight $0.50 Heluva Good printable coupons from manufacturer’s website (doubled to $1.00 each)

Giant: $0
Saved with Coupons: $4.54
Saved with Sales: $9.99

I used a Visa gift card that I received for a Proctor & Gamble rebate that I did earlier to pay for this purchase, otherwise my out of pocket would have been $5.

I love getting sour cream for $0.50.  We use quite a bit of sour cream in things like breakfast wraps, bean wraps and various soup recipes and I’ve discovered that it stays good quite a while past it’s “best if used by” date too.

We don’t eat a lot of chips but these are pretty healthy chips if we are going to be eating them and they are really good too!  And the Izze?  Well, a couple of weeks ago there was a coupon on the Izze Facebook page I think for up to $5 off any Izze 4-pack which made this free.  I am excited to try it!  It looks so good!

Bought:

  • 4 Heluva Good Sour Cream $1.50 each
  • 2 Kettle Chips $2.50 each
  • Izze $3.99

Coupons Used:

  • Four $0.50 Heluva Good printable coupons from manufacturer’s website (doubled to $1.00 each)
  • Two $0.50 Kettle coupons from Sunday newspaper coupon inserts (doubled to $1.00 each)
  • $5.00 Izze printable coupon (adjusted down to $3.99, the cost of the product)

Aldi: $2.94
Saved with Sales: $2.00

I had two items I returned that cost $2.18 total so I put that money towards this purchase.

I was excited to see that all the chicken drumsticks were marked down $2.00 (it was expiring soon).  When I find deals like that I always look for the smallest package since that will get me the best deal.  This time it made the chicken something like $0.50/lb.  I would typically have purchased more but since I’m at the end of the year and really don’t have wiggle room in my budget I didn’t.  I admit it was kind of hard to pass up on more!  Since we were going to be gone over the weekend and I wouldn’t be able to use it right away, I just threw the package in the freezer to use later.

Bought:

  • Pure Vanilla $1.99
  • Mayonnaise $1.99
  • Chicken Drumsticks $1.14
Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom
  1. by Angie

    On December 31, 2012 at 6:55 pm

    We use homemade plain yogurt in place of sour cream. You might try it! Sometimes I strain it in cheesecloth or jelly straining bags to make it thicker.

  2. by Lydia Beiler

    On January 2, 2013 at 10:52 am

    Great idea Angie! I have used yogurt in place of sour cream in baking but since I sweeten my homemade yogurt I didn’t really want to use it otherwise. But I guess I could make some unsweetened and use it that way. Might have to try it…although I do love me some sour cream! :)