Weekly Spending Summary (11/25-12/1)

I’m dreadfully behind in my Weekly Spending Summaries thanks to having both of our computers crash at the same time. I’m still waiting on a few of the pictures from the one computer, so I can’t catch up on all the Weekly Spending Summaries because I don’t have access to the pictures. Hopefully this week I’ll get the rest of them.

I spent more this week than I had intended too but it was because I made a trip to the bulk food store. I haven’t been there in a while and wanted to stock up so I don’t have to go back soon.

My favorite buys of the week?

  • Free Hershey’s Kisses! I plan to use them in my Christmas cookie baking.
  • St. Joseph’s aspirin that I made $1.26 on after coupons/sales. I love being able to keep my parents supplied with the free aspirin I get! They both have to take the low-dose aspirin daily.

Total Spent: $53.44
Total Saved with Coupons: $22.29
Total Saved with Sales: $14.55
Total Saved: $36.84

Rite Aid: $1.61
Saved with Coupons: $22.29
Saved with Sales: $14.55

Got all of this for better than free!

Bought:

  • 2 Hershey’s Kisses $2.50 each
  • St. Joseph’s Aspirin 120ct. $4.99
  • 2 Glade Expressions Starter Kits $4.49 total (on sale Buy One, Get One Free)
  • 2 Dove Bodywash $3.50 each

Coupons Used:

  • $2/1 Hershey’s printable coupon
  • $1 Hershey’s Rite Aid Video Value coupon
  • $2.25 St. Joseph coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • $4.04 Glade Free Product coupon (from BzzAgent)
  • Two $2/1 Dove printable coupons
  • $1 Dove Rite Aid Video Values coupon
  • $8 in UPRewards (Rite Aid coupons that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $2 in UPReward coupons for purchasing the Dove (can use on next purchase of any item)
  • $2 in UPReward coupons for purchasing the Hershey’s (can use on next purchase of any item)
  • $4 in UPReward coupons for purchasing the St. Joseph’s (can use on next purchase of any item)

Walmart: $1.78

I keep hearing people talking about price matching at Walmart. So this week I had to go to Walmart for something else and decided to try it on bananas. Our Aldi has bananas for $0.44/lb. I asked the cashier to price match them and he did! It was super simple. I really don’t go to Walmart that often, but when I do, I think I’ll try doing more price matching.

I’ve been looking and looking for the Hunt’s ketchup without HFCS (high fructose corn syrup). Finally found it at Walmart but was disappointed to see that it was more expensive than the regular ketchup. Makes me wish that I would have stocked up on it more this summer when Giant had it cheap. Now I can’t even find it at Giant.

Bought:

  • Hunts Ketchup $1.78
  • Bananas $0.44/lb

Centerville: $50.05

Also bought 2 packs of lunch meat.

Tried to majorly stock up on the bulk food items that we generally use. The honey was part of what cost so much. I had checked the price on it a couple of weeks ago and it was around $15 for 5 lbs. Now it was $22.59!  I have no idea why it jumped in price so much. I kind of hated to get it at that price but I was totally out and need it to make my homemade bread.

Misc.: $0

Got two heads of organic leaf lettuce and a pound of mushrooms at our local farmer’s market. I know some of you have said that your farmer’s markets are high priced and some of our market stands are too. But I’ve found a couple of stands that have some produce for great prices and it is way nicer than store bought so even if I have to pay a bit more I think it would be worth it. My advice is to scout the stands. For instance, I get the mushrooms for $1.50/lb. at the one stand. Most of their other produce is high priced but the mushrooms are a great buy.

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom