Weekly Spending Summary (9/24-9/30)

Had a fun week of shopping this week.  The great thing was I actually made $9.50 on some of the things that I purchased.  Who doesn’t love getting paid to shop?  :)

Total Spent: $27.94
Total Saved with Coupons: $22.16
Total Saved with Sales: $35.46
Total Saved: $57.62

CVS: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $0.67
Saved with Sales: $0.20

I have a gift card that we got through one of our credit card rewards programs that I used to pay for this purchase.  My cost was $2.52.  Loved making money on my favorite razors again!

Bought:

  • Thermacare Wrap $3.79
  • Gillette Venus razor $6.99

Coupons Used:

  • $4.00 Gillette coupon
  • $4.46 in Extra Bucks (CVS coupons that print at register)

Got Back:

  • $3.79  Extra Bucks coupons for purchasing the Thermacare (can use on next purchase of any item)
  • $5.00 Extra Bucks coupons for purchasing the Venus (can use on next purchase of any item)

Rite Aid: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $21.49
Saved with Sales: $17.16

I bought a discounted Rite Aid gift card online several weeks ago (saved 6%) and I used it to pay for this purchase which was $0.48.

After coupons and sales I made money on each of the items pictured above- $7.50 total.  Can’t say I mind that!  :)

Bought:

  • 2 Crest toothpaste $2.99 each
  • 2 Brach’s candy corn $1.00 each
  • Bayer Contour Meter $9.99
  • 2 Stayfree pads $2.00 each

Coupons Used:

  • $1/2 Crest coupon from Sunday newspaper coupon insert
  • $1.50/2 Brach’s printable coupon
  • $10 Bayer Contour coupon from Rite Aid coupon booklet found in store
  • Two $2/1 Stayfree coupon from Sunday newspaper coupon inserts
  • $5 in UPReward coupons (Rite Aid coupons that print at register for purchasing specific items)

Got Back:

  • $5.98 in UPRewards for purchasing the Crest (can use on next purchase of any item)
  • $1.00 in UPRewards for purchasing the Brach’s (can use on next purchase of any item)
  • $5.00 in UPRewards for purchasing the Bayer meter (can use on next purchase of any item)
  • $1.00 in UPRewards for purchasing the Stayfree (can use on next purchase of any item)

Stauffers: $27.94
Saved with Sales: $18.10

Also purchased approx. 3 lb. chicken thighs that I forgot to picture.

Typically I find this grocery store to be a bit higher priced but when I saw that they had butter on sale for $1.88/lb. I decided to go this week.  And it’s only about a mile from the CVS and Giant that I shop at anyway.

I froze most of the butter and will just continue to use it as I need it.  With the holidays approaching I know that I’ll use more of it than usual.  I was also excited to find chicken thighs marked down to $0.99/lb.- they needed to be sold by the next day.  They were also hormone and additive free.  Yay for saving on meat!

Oh, I about forgot to mention that the peanut butter rang up incorrectly.  I can’t even remember what it was supposed to be but I’m thinking $3 something.  I called the store today (their sales run Wed. to Wed.) and they said to bring it in and they’d figure it out and give me my money back.

Bought:

  • 10 Butter $1.88 each
  • Surefine Peanut Butter $6.19
  • Chicken Thighs for $0.99/lb.

Misc.: $0

I typically don’t use bought baby cereal but instead make my own instant oatmeal.  But my sister-in-law had a bunch that she got free and it was more than she could use so I decided to take advantage of it when she offered it to me.

 

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom
  1. by Julia

    On October 10, 2012 at 11:08 am

    What I’m really curious about is what you are actually feeding your family for meals. What does your meal plan look like? Looking at what you are buying, I can’t figure out what you are feeding your family. You say to stay away from brand names, but it appears to me that you are ONLY purchasing brand names by couponing. If you could give us an idea of what your meal plan looks like, it would provide real insight and further guidance for how to save more money.
    Thanks!

  2. by Lydia Beiler

    On October 11, 2012 at 11:10 am

    Julia, thanks for the suggestion! Actually I’ve had a “what we eat” post sitting in my draft’s folder for the last couple of weeks and just have not taken the time to put the finishing touches on it. But you’ve helped give me that shove I needed to make it a priority! I’ll try to get it up yet this week…

    I’m not sure where I said to stay away from brand names. As you mentioned, I actually buy a lot of brand names since I can get them cheaper with coupons that what I could buy the generic equivalent. I may have mentioned somewhere that if you aren’t going to use coupons it’s probably going to make more sense to buy generic. And in my “4 Things I Do to Keep Our Grocery Budget at $200/mo. for a Family of Four” post I said that one way to save is to not be brand snobs. By that I was simply meaning that if you always think you HAVE to have a certain brand of a specific item you are probably going to spend more. For instance, I buy pretty much any brand of peanut butter that is cheap. I know some people love JIF and will only buy it but to me it is no big deal so I just buy whatever brand is the least expensive. However, if I thought that we just had to have JIF peanut butter then I would obviously most times be spending more money just to get my favorite brand of peanut butter. And I’m not saying that is always wrong….we each have our preferances. But most times you can save a lot if you are open to trying another brand…or generic. Make sense?

    One more thing I wanted to say- and I might touch on it more in my “What we eat” post- is that I can see how by looking at just a week or two worth of Weekly Spending Summary posts you would wonder what in the world we eat. Here’s the thing. I can and freeze a lot of fruits and veggies and even some meat which means that I have a huge out of pocket expense at one time but then those things last me for a long time. In fact, many things will actually last me until the next year.

    The other factor is that I have a stockpile. My cupboards are full from previous shopping. Here’s why. When I can get pasta for free with coupons I buy as much as I have coupons for. When I can get flour for really cheap (last year I got about 6 bags for $0.50/bag and put it in the freezer and am just now using the last of it) I buy as much as I think is reasonable. I do this as much as my budget allows, on as many items as I can and as a result save lots of money. So when I go to plan out what we eat, I just try to plan my meals around what I already have in the cupboards. Obviously I still might have to buy a few things at regular price here and there but by stocking up when the price is at rock bottom I save a lot. And that is why it might appear just by looking at a couple of week’s worth of my groceries that we don’t eat very well or very balanced.

    Hope that all makes sense! I much prefer explaining things like that face-to-face because then you can ask questions where something seems off! So please, if you still have questions or suggestions, let me hear them!