Weekly Spending Summary (8/12-8/18)

Finally getting last week’s spending summary up.  I have been in over my head this week doing corn and tomato stuff….canning and freezing it that is.  I kept thinking all week I’d get to this post but there was always something more pressing.  And since this post takes a long time to write up, it is easy to push it to the back burner.

I love canning and freezing produce but by the end, I’m always glad when I’m done.  I only have applesauce yet to do and I’m going to wait a couple of weeks for that.  I just am good and ready for a break and feel like I need to give attention to other areas that have gotten neglected the last couple of weeks.

And now for the spending…

Total Spent: $23.97
Total Saved with Coupons: $21.50
Total Saved with Sales: $13.53
Total Saved: $35.03

Rite Aid: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $4.00
Saved with Sales: $3.69

I paid for this purchase with a Rite Aid gift card that I had purchased previously at a discounted price online.  My out of pocket was $7.41.

I was going to skip Rite Aid this week and then I saw this deal where I could get Revlon products and make $1.01 on them.  I was actually needing another set of nail clippers and the other ones I plan to donate to our church.  They use them in care packages.

Bought:

  • 2 Revlon Expert Shapers $3.67 total (On Sale for Buy One Get One 50% Off)
  • 2 Revlon Nail Clippers $3.28 total (On Sale for Buy One Get One 50% Off)
  • 2 Revlon Compact Nail Clippers $2.17 total (On Sale for Buy One Get One 50% Off)
  • 2 Revlon Emery Boards $1.87 total (On Sale for Buy One Get One 50% Off)

Coupons Used:

Got Back:

  • $4 in UPRewards for purchasing $10 worth of Revlon (can use on next purchase of any item)
  • $4 Rite Aid Single Check Rebate for purchasing $10 worth of Revlon products

Giant: $10.52
Saved with Coupons: $17.50
Saved with Sales: $9.84

Not a bad week at Giant!  I got the Nature’s Own rolls for $0.99 after coupons/sales, the Heinz vinegar was $0.39, the Kraft BBQ was free, the Masterpiece BBQ was a moneymaker, the chips $0.99, the Kiss My Face soap $0.13, the Hebrew National free and the rest?  Well, it was full price just because I needed or wanted it.  :)

I don’t typically pay for soap (can get it free after coupons and sales) but I’ve heard good things about Kiss My Face soap and love that it is organic so I figured it was worth paying $0.13 for.  I’m not sure that I’ll be keeping any of the BBQ sauce.  For one thing I already have quite a bit stockpiled and for another I don’t like that it has High Fructose Corn Syrup in it.  I’m thinking I’ll donate it to the food bank.  I got the Dannon yogurt to use as starter for my homemade yogurt.  Oh and the Ramen noodles?  I had to take a cabbage salad (enough for 20 ppl) to our church carry in and it took Ramen noodles.

Bought:

  • Heinz Vinegar $1.39
  • Kraft BBQ Sauce $1.00
  • Texas Toast Croutons $1.39
  • 2 Herr Corn Chips $3.99 total (On Sale Buy One Get One Free)
  • 2 KC Masterpiece BBQ Sauce $1.79 total (On Sale Buy One Get One Free)
  • 2 Nature’s Own Hot Dog Buns/Hamburger Rolls $1.99 each
  • Dannon Yogurt $2.65
  • 3 Kiss My Face Bar Soap $2.13 each
  • Hebrew National Hot Dogs $3.50

Coupons Used:

  • $0.50 Heinz coupon from Sunday newspaper coupon inserts (doubled to $1.00)
  • $0.50 Kraft BBQ Sauce printable coupon (doubled to $1.00)
  • Two $1.00 Herr Corn Chips coupons from Sunday newspaper coupon inserts
  • $2/2 KC printable coupon
  • Two $0.50 Nature’s Own Hot Dot Buns printable coupon (doubled to $1.00 each)
  • Two $3.00 Kiss My Face printable coupons
  • Hebrew’s National Free Product coupon from manufacturer ($3.50)
    - I emailed them and complimented them about one of their products that I really liked and they sent me some coupons!  :)

Aldi: $12.19

My usual stock up of Aldi stuff.  But do note the cheap carrots and the almonds.  The carrots I got for Vince’s lunch.  At the price I had to buy them.  The almonds were for the cabbage salad I mentioned above under my Giant purchase.

Bought:

  • 2 Flour Tortillas $0.99 each
  • 2 Baby Carrots (1 lb.) $0.59 each
  • Bananas $0.44/lb. –$2.27 total
  • Spinach $1.69
  • Mayonnaise $1.99
  • Almonds $2.49

Misc.: $5.65

Whew!  Lots of miscellaneous purchases this week!  Most of it was purchased with money I had gotten out previously as grocery money, hence the small amount listed above.  To make it easier, I’ll break it down by pictures.

Picture #1:  Organic lettuce from our farmer’s market

Picture #2:  Items I purchased at a local bulk food store.  The cream cheese was $0.89 each.  The cabbage was for the previously mentioned cabbage salad.

Picture #3:  Random things…Clear Jel that my hubby picked up for me on his way home from work.  A 6 pack of cauliflower plants that I got for $1.  (I’m not sure if I’ll get them to produce anything or not but I figured for that price it is worth a try!)  Eggs, peppers and onions from a local produce farm.  The eggs are $1.10/doz., the peppers only $0.20 each and the onions?  I can’t remember.  But they were cheap!

Picture #4:  I got a bushel of peaches from a local orchard for about $15 a bushel.  They are Baby Gold peaches and are only good for canning.  Since they are a cling stone a lot of people don’t like to bother with them (and I think that is why I can get them so cheap), but it is the only kind of peach I like to can.  They aren’t a “stringy” texture like other peaches and just have a great texture.  I’m one of those people who are weird about texture in case you were wondering!  Anyway, for that price, I think I’d do them even if they weren’t my favorite!  :)

Credits: $4.39

I bought some McCormick food coloring at Giant to use when I made my son’s birthday cake.  Well, the day after I purchased it I was at Walmart and saw their brand of food coloring for half the price of what I paid at Giant!  So I returned the McCormick brand and kept the Walmart brand.

Add a Comment
Back To The Thrifty Frugal Mom
  1. by kayla

    On August 27, 2012 at 5:10 pm

    What is the difference between a bushel and a basket?? I am trying to figure it out online, and can’t. Are they the same? I did a basket of peaches today and got 12 quart..trying to figure out price differences. Thanks!

  2. by Lydia Beiler

    On August 28, 2012 at 11:07 am

    Good question Kayla! Typically a basket is just half a bushel. And 12 qts. sounds like the right amount for a half bushel. Hope that helps!