Weekly Spending Summary (1/8 – 1/14)

I spent quite a bit this week, but it was mostly at the bulk food store.  Read on and you’ll understand why.

For CVS and Rite Aid I did a breakdown of prices and coupons used to help you better understand how I do my transactions.  If something doesn’t make sense or you have a question feel free to leave a comment.  I’ll do my best to answer.

Total Spent: $70.75
Total Saved with Coupons: $58.61
Total Saved with Sales: $34.74
Total Saved: $93.35

CVS: $0 (gift card)
Saved with Coupons: $7.00
Saved with Sales: $7.12

As you see above, I used a gift card to pay for this purchase, otherwise my out of pocket expense would have been $1.54.  I got the gift card from doing a previous deal at CVS where you got a $10 gift card if you bought certain qualifying items.

Loved stocking up on Kleenex for $0.63/box (after coupons).  Seems like we go through truckloads of these during the winter!  And notice the chocolate that was free after Extra Bucks.  Gotta love that!

Bought:

  • Tissue Paper (55 ct.) $0.75 (Christmas clearance)
  • 4 Kleenex $0.88 ea.
  • CVS Vitamin D $3.49
  • Twix $0.75

Coupons Used:

  • $1 off 4 Kleenex coupon from Sunday newspaper inserts
  • $6 in Extra Bucks coupons (CVS coupons that print at the register)

Got Back:

  • $3.49 Extra Bucks coupon for buying the CVS Vitamin D (can use on next purchase of any item)
  • $0.75 Extra Bucks coupon for buying the Twix (can use on next purchase of any item)

RITE AID: $7.45
Saved with Coupons: $28.00
Saved with Sales: $14.12

This was a fun week at Rite Aid.  I actually made $5.55 on this purchase since I paid $7.45 out of pocket and ended up with $13 in UPRewards coupons to use on future purchases.  And the great thing was I was able to get a couple of items that I was really needing!

Bought:

  • Thermacare Wrap $3.00
  • Bengay $5.39
  • Visine $4.76 ea.
  • OB Tampons $2.50 ea.
  • Neutrogena Hand Cream 1 @ $4.99, 1 @ $2.49 (They were buy 1 get 1 half off)

Coupons Used:

  • $2 Bengay in-ad coupon
  • $2 Bengay printable coupon
  • Two $2 Visine in-ad coupons
  • Two $2 Visine printable coupons
  • Two $1 off 2 OB in-ad coupons
  • Four $2 OB printable coupons
  • $1.50 Neutrogena coupon from Sunday newspaper inserts
  • $1 Neutrogena printable coupon
  • $3.50 in UPReward coupon (Rite Aid coupons that print at register)

Got Back:

  • $3 UPReward coupon for buying the Thermacare (can use on next purchase of any item)
  • $10 UPReward coupon for buying $30 worth of qualifying Johnson & Johnson products (can use on next purchase of any item)

GIANT: $23.30
Saved with Coupons: $23.61
Saved with Sales: $13.50

I’m not going to be breaking down this weeks spending at Giant because it would get too confusing.  There was a General Mills cereal deal where you got $4 off instantly when you bought 4 General Mills cereals, PLUS you got a coupon for a free gallon of milk when you bought 4 cereals as well.  I love this sale and it is the absolute best time to stock up on cereal.  Just to give you an idea of how cheap the cereal can be, the cereals I bought were priced from $3.00-$3.79 a box.  I had coupons for all of them that doubled up to $1.  So basically I paid around $1.25/box plus got several gallons of milk as well.

The chicken sausages were marked down to 50% off.  I saw them when I was in the store earlier in the week so I went home and checked to see if there were any printable coupons for them.  Sure enough, I found a $1 printable that I was able to print twice making them $1.74/ea.  So when I went to Giant again at the end of the week I took my coupons along and bought them then.

CENTERVILLE BULK FOOD: $40.00

Actually, my total for this stuff (including a 5lb bag of potatoes that isn’t pictured) was around $50.  I used some grocery cash that I had to pay the extra $10 you don’t see recorded above.

I’m lucky enough to live in an area that has some great bulk food stores.  I went on Sat. and stocked up on a bunch of things because my favorite one, which also happens to be the only one conveniently located to me, is going to be closed for roughly 2 months for remodeling.  It was hard to know how much I’d use of different things over that time but I took a shot and tried to guess.

Basically some of the things I like to buy there are oatmeal, wheat germ, raisins and sunflower seeds for my homemade granola and things like seasonings, lunch meat, cornstarch, brown rice, bread flour and more.  Their prices on many items are cheaper than Aldi, Walmart, or my local grocery store.  Just to give you an idea, here’s what they charge for these items:

  • Oatmeal (Quick Oats) $0.56/lb
  • Bread flour $0.48/lb
  • Brown rice $0.69/lb
  • Bananas $0.44/lb
  • Sliced ham $2.09/lb
  • Cheese (in blocks) $2.41/lb.
Add a Comment

Tags: | Categories: My Deals, The Thrifty Frugal Mom

Back To The Thrifty Frugal Mom
  1. by Coupon Cutting Mom

    On January 16, 2012 at 11:35 am

    Whenever I see your bulk food purchases I think how I really need to find a bulk food store to shop. I rememeber when I was a kid my mom did most of her shopping at a bulk food store.

  2. by Lydia Beiler

    On January 16, 2012 at 11:42 am

    If you find one, you’ll definitely want to check prices but for me, most of their bulk items are cheaper than I can get them other places. And I kind of like the thing of helping out local businesses too. :)